Logo Logo Menu
Zamknij

Granice jawności – analiza

Mimo że ustawa o dostępie do informacji publicznej obowiązuje już od prawie 15 lat, orzecznictwo odnoszące się do jej przepisów w dalszym ciągu ewoluuje – pisze w swojej analizie na temat orzecznictwa w sprawie ograniczeń wynikających z innych ustaw Krzysztof Izdebski, wieloletni ekspert Pozarządowego Centrum Dostępu do Informacji Publicznej.

Autor, przyglądając się licznym sprawom dotyczącym dostępu do informacji publicznej, toczącym się przed sądami administracyjnymi, zauważa, ze większość z nich rozstrzyga kwestie związane z definicją informacji publicznej, tylko z rzadka pochylając się na relacją prawa do informacji z innymi wartościami.

Tym bardziej warto zwrócić uwagę na rozwój orzecznictwa, w którym sąd dokonuje analitycznego ważenia określonych wartości, wdrażając tym samym zasadę proporcjonalności ograniczeń. Wskazane jest, aby te wyroki stały się inspiracją nie tylko dla innych sędziów i uczestników postępowań przed sądami, ale by dokładnie przyjrzeli się im ci, którzy na co dzień zajmują się udostępnianiem informacji publicznej. Orzecznictwo ma bowiem służyć również temu, by już na etapie oceny każdego wpływającego wniosku kwestie formalno-prawne ustąpiły nieco miejsca analizie fundamentalnych zasad państwa prawnego, wśród których wyróżnić należy zasadę jawności życia publicznego.

Granice jawności

Analiza została przygotowana dzięki wsparciu programu Obywatele dla Demokracji.

EOG

 

Chcesz, aby Twoje prawa były chronione, a politycy mądrze wydawali Twoje pieniądze?

Wspieraj nas lub włącz się w nasze działania

Komentarze 0

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.