Logo Logo Menu
Zamknij

Co urząd ma obowiązek zamieścić w Biuletynie Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej umożliwia powszechny dostęp do informacji publicznej. Nie ma limitu „maksymalnego” treści w BIP, czyli urząd z własnej inicjatywy ma możliwość regularnego zamieszczania wszystkich informacji, które posiada. Dzięki temu na bieżąco obywatele i obywatelki dostają informację i nie muszą składać wniosków o jej udostępnienie.

W ustawie z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej wprowadzono otwarty katalog informacji podlegających udostępnieniu w BIP, np.: o zamierzeniach działań władzy ustawodawczej oraz wykonawczej, projektowaniu aktów normatywnych, statusie prawnym lub formie prawnej, majątku, którym dysponują, organizacji, przedmiocie działalności i kompetencjach, organach i osobach sprawujących w nich funkcje i ich kompetencjach, sposobach przyjmowania i załatwiania spraw, stanie przyjmowanych spraw, kolejności ich załatwiania lub rozstrzygania, prowadzonych rejestrach, ewidencjach i archiwach oraz o sposobach i zasadach udostępniania danych w nich zawartych, naborze kandydatów do zatrudnienia na wolne stanowiska, w zakresie określonym w przepisach odrębnych, treść i postać dokumentów urzędowych, w szczególności: dokumentacja przebiegu i efektów kontroli oraz wystąpienia, stanowiska, wnioski i opinie podmiotów ją przeprowadzających, długu publicznym, ciężarach publicznych, informacje dotyczące sposobu dostępu do informacji publicznych, będących w ich posiadaniu i nieudostępnionych w Biuletynie Informacji Publicznej.

W przypadku wyłączenia jawności informacji publicznej, w Biuletynie Informacji Publicznej podaje się zakres wyłączenia, podstawę prawną wyłączenia jawności oraz wskazuje się organ lub osobę, które dokonały wyłączenia, ew. podmiot, w interesie którego dokonano wyłączenia jawności.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opracowało minimalny standard informacji w BIP – http://administracja.mac.gov.pl/adm/projekty-systemowe/archiwum-projektow-sys/szkolenia-i-pomoc-dora/2015,Minimalny-standard-informacji-dla-Przejrzystej-strony-BIP.html.

Katalog otwarty informacji, które powinny być udostępnione w BIP zawiera ustawa z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (art. 8). Warunki techniczne, które BIP musi spełniać oraz kategorie, jakie powinien zawierać, określa Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 stycznia 2007 r. w sprawie Biuletynu Informacji Publicznej. Na marginesie należy dodać, że w odpowiedzi na żądanie informacji udostępnionej już w BIP, organ ma obowiązek odpowiedzieć, wskazując link do tej informacji. Ponadto informacja, do której odesłano wnioskodawcę, powinna odpowiadać jego żądaniu. Podobny pogląd znajduje się w wyroku WSA z 27 marca 2008 r. w Białymstoku (II SAB/Bk 7/08 ): „Wskazanie podmiotowi żądającemu udzielenia informacji publicznej strony Biuletynu Informacji Publicznej jako jej źródła stanowi prawidłowe załatwienie wniosku tylko i wyłącznie w przypadku, gdy informacje tam zawarte odnoszą się bezpośrednio (wprost) i konkretnie do meritum żądania, bezpośrednio zawierają dane istotne z punktu widzenia pytającego, a ich uzyskanie nie wymaga przedsięwzięcia dodatkowych czynności (informacja prosta). Nieprawidłowe jest załatwienie wniosku poprzez odesłanie do stron Biuletynu Informacji Publicznej, gdy do uzyskania żądanej informacji konieczne jest zapoznanie się przez stronę z licznymi udostępnionymi na stronie BIP dokumentami źródłowymi, a następnie dokonanie selekcji zawartych w nich danych lub też gdy uzyskanie informacji polegać ma na interpretacji obszernych danych dostępnych w BIP, a następnie samodzielnym jej "wytworzeniu" na ich podstawie.”

Chcesz, aby Twoje prawa były chronione, a politycy mądrze wydawali Twoje pieniądze?

Wspieraj nas lub włącz się w nasze działania

Komentarze 0

Dodaj komentarz