Logo Logo Menu
Zamknij

Apelujmy do posłanek i posłów o złożenie wniosku o wysłuchanie publiczne!

 

Poparcie dla listów zbiorowych możecie wysłać na dip@lgo.pl. Podajcie nazwę organizacji lub swoje imię i nazwisko oraz miasto, w którym jesteście zarejestrowani lub w którym mieszkacie.

26 lipca 2011 roku o godzinie 12.30 odbędzie się pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o dostępie do informacji publicznej oraz niektórych innych ustaw z projektami aktów wykonawczych (druk nr 4434). Zgodnie z Regulaminem Sejmu po pierwszym czytaniu można złożyć wniosek o wysłuchanie publiczne. Aby wysłuchanie się odbyło wystarczy jeden poseł lub posłanka, który złoży pisemny wniosek o wysłuchanie publiczne do komisji sejmowej rozpatrującej projekt. W tym przypadku jest to Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych. Komisja musi w tej sprawie podjąć uchwałę.

Dlaczego warto, aby wysłuchanie publiczne w tej sprawie odbyło się?

Rozwiązania ustawy o dostępie do informacji publicznej będą miały wpływ na każdą i każdego z nas. Ustawa jest gwarancją przestrzegania praw człowieka, dobrego rządzenia i swobód demokratycznych. W rozpatrywanym projekcie znalazły się rozwiązania automatycznie ograniczające dostęp do pewnych informacji niezależnie czy istnieją ku temu przesłanki czy nie. Po raz kolejny brakuje kompleksowej regulacji uwalniającej dane publiczne, np. nie jest uregulowania kwestia dostępu do danych meteorologicznych. Na poziomie prac rządowych nie odbyły się szerokie konsultacje. Prace wprawdzie trwały prawie trzy lata, ale już teraz widać braki planowanej nowelizacji wynikające z nierozpoznania zagrożeń. Sejm RP to ostatnia nadzieja na wprowadzenie stosownych poprawek.

Co możemy zrobić, aby doprowadzić do wysłuchania publicznego?

1. Podpisać się pod zbiorowym listem o wysłuchanie publiczne.

Poniżej zamieściliśmy listy do wybranej grupy posłanek i posłów, którzy obecnie są w Sejmie RP, a w przeszłości wykazali się konkretnymi działaniami na rzecz przejrzystości i zapobiegania patologiom życia publicznego. Byli oni bądź to członkami Komisji Konstytucyjnej Zgromadzenia Narodowego bądź komisji, która przygotowała obecnie obowiązującą wersję ustawy o dostępie do informacji publicznej z 6 września 2001 roku. 

Są to posłanki Krystyna Łybacka i Iwona Śledzińska-Katarasińska oraz posłowie Tadeusz Iwiński i  Adam Żyliński.

Ponadto piszemy do posłów, którzy współpracowali z Antykorupcyjną Koalicją Organizacji Pozarządowych – zakładamy, że i im powinno zależeć na jak najlepszych rozwiązaniach gwarantujących jawność życia publicznego. Są to Ludwik Dorn, Ryszard Kalisz, Paweł Olszewski, Aleksander Sopliński i Łukasz Zbonikowski.

Jeżeli uważacie, że sprawa jest ważna i chcecie podpisać przygotowane przez nas listy, przyślijcie nam do 24 lipca 2011 roku, na adres dip@lgo.pl, swoje zgłoszenie, podając: nazwę organizacji lub swoje imię i nazwisko oraz miasto, w którym jesteście zarejestrowani lub w którym mieszkacie.

25 lipca rano chcemy wysłać do tych wszystkich posłanek i posłów listy podpisane przez jak najszersze grono organizacji i osób. Pokażmy, że sprawa jest dla nas bardzo ważna!

2. Możecie też wysyłać samodzielnie podobne pisma do posłów i posłanek z waszych okręgów wyborczych.

Przygotowaliśmy dla was takie przykładowe listy:

List do posłanki (dla organizacji) List do posłanki (dla osób indywidualnych)

List do posła (dla organizacji) List do posła (dla osób indywidualnych)

Pamiętajcie, żeby wpisać w dokumencie właściwe imię i nazwisko posłanki bądź posła oraz żeby się podpisać swoim imieniem i nazwiskiem bądź nazwą organizacji – zależnie od wybranej przez Was wersji listu.

Żeby sprawdzić, którzy posłowie zostali wybrani w Waszym okręgu wyborczym i sprawują swój mandat w obecnym Sejmie wystarczy, że wejdziecie na stronę www.sejmometr.pl i wpiszecie we wskazane miejsce swój kod pocztowy lub nazwę miejscowości, w której głosowaliście. Aplikacja na stronie automatycznie pokaże Wam po prawej stronie, którzy posłowie lub posłanki zostali wybrani w Waszym okręgu. Do nich właśnie możecie przesłać list z prośbą o złożenie wniosku dotyczącego przeprowadzenia wysłuchania publicznego interesującego nas wszystkich projektu. Aby znaleźć ich adresy mailowe, wejdźcie na stronę www.mamprawowiedziec.pl, wpiszcie w wyszukiwarce imię i nazwisko jednego z posłów z Waszego okręgu i kliknijcie szukaj. Następnie kliknijcie na nazwisko Waszego posła bądź posłanki. Gdy pojawi się strona z jego danymi, po prawej stronie znajdziecie opcje szukaj podobnych osób – zaznaczcie tam okręg wyborczy i Sejm RP VI kadencji i kliknijcie szukaj. W ten sposób pojawią się wszystkie posłanki i posłowie z Waszego okręgu – klikając na ich nazwiska, dostaniecie się na stronę z ich szczegółowymi danymi, w tym z ich adresami e-mail zarówno tymi oficjalnymi sejmowymi, biur poselskich, jak i bardziej prywatnymi.

Niedługo wybory, warto zobaczyć, jak reagują wasi przedstawiciele na apele swoich wyborców.

Pamiętajcie o terminach! Komisja rozpatrująca projekt nowelizacji będzie obradowała już 26 lipca. Nie wiadomo kiedy posłowie przeczytają listy. Najlepiej gdybyście wysłali je najpóźniej 25 lipca rano. 

 

 

Chcesz, aby Twoje prawa były chronione, a politycy mądrze wydawali Twoje pieniądze?

Wspieraj nas lub włącz się w nasze działania

Komentarze 0

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.