Logo Logo Menu
Zamknij

Na 28 września 2012 roku ulepszono rating legislacji dotyczącej prawa do informacji

W zaktualizowanym rankingu Serbia zachowuje nadal najwyższą pozycję (135 punktów z możliwych w sumie 150), a na ostatnim miejscu z 39 punktami plasuje się Austria. AIE i CLD zapoczątkowały stronę rankingu RTI rok temu (o rankingu pisaliśmy na stronie PC DIP w październiku 2011 roku)

http://www.informacjapubliczna.org.pl/11,591,polskie_prawo_zapewniajace_dostep_do_informacji_slabo_wypada_na_tle_innych_krajow.html

– Nastąpiło ogromne zainteresowanie Rankingiem RTI w ciągu ostatniego roku – powiedział Toby Mendel, dyrektor wykonawczy Centrum Prawa i Demokracji. – Ranking przykuł uwagę mediów w związku z uchybieniami przepisów RTI w wielu krajach, podczas gdy obrońcy używali go by podkreślić słabości proponowanych przepisów ustawowych w poszczególnych krajach.

Ranking RTI jest krytykowany przez niektórych za koncentrowanie się wyłącznie na przepisach prawnych, ignorując ich realizację. Jednak silne prawo jest niezbędne do pełnej realizacji prawa do informacji. W ciągu ostatniego roku działacze w krajach na całym świecie – w tym w Austrii, Kazachstanie, Kenii, Czarnogórze, Holandii, Pakistanie, Polsce i na Filipinach – wykorzystywali Ranking RTI w swoich kampaniach rzeczniczych. Ranking wykorzystywany jest również do tworzenia inicjatyw międzynarodowych, takich jak rozwój Modelu RTI Afrykańskiej Unii.

– Uznajemy potrzebę ewaluacji wdrażania prawa, co widzimy jednak jako kolejny etap”, zauważa Helen Darbishire, Dyrektor Wykonawcza Access Info Europe. – Ale ocena oparta na obiektywnej i naukowej analizie istniejących i proponowanych ram prawnych dla dostępu do Informacji publicznej udowodniła swoją wartość w wielu kontekstach.

Ranking RTI jest stale aktualizowany w miarę jak kraje przyjmują ustawy o prawie dostępu do informacji lub dokonują zmian swoich przepisów prawnych. 

 

Chcesz, aby Twoje prawa były chronione, a politycy mądrze wydawali Twoje pieniądze?

Wspieraj nas lub włącz się w nasze działania

Komentarze 0

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.