Notatka ze spotkania organizacji pozarządowych zainteresowanych pracami nad ustawą o ponownym wykorzystaniu IP.
Notatka ze spotkania dotyczącego założeń do ustawy o ponownym wykorzystaniu informacji publicznej (kawiarnia Tarabuk, 15 października 2009).
- Na spotkaniu obecni byli przedstawiciele i przedstawicielki następujących organizacji:
- ART 61 (Róża Rzeplińska)
- Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (Katarzyna Sadło)
- Helsińska Fundacja Praw Człowieka (Barbara Grabowska)
- Koalicja Otwartej Edukacji (Jaroslaw Lipszyc)
- Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych (Piotr Frączak)
- PANOPTYKON (Katarzyna Szymielewicz, Małgorzata Szumańska)
- Stowarzyszenie Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich(Sieć Obywatelska Watchdog Polska) (Anna Kuliberda)
- Stowarzyszenie Ścieżka (Konrad Świtała).
Poniżej przedstawione są wyniki z dyskusji i postanowienia końcowe:
Rozważając problem opublikowanych przez MSWiA założeń należy oddzielić dwie zasadnicze kwestie:
1) tryb konsultacji nad Założeniami;
2) zakres merytoryczny Założeń.
Ad 1)
- Mimo, że konsultacje nad Założeniami nie zostały ogłoszone, do wyrażenia opinii zostały zaproszone 3 arbitralnie wybrane organizacje. Jest to fakt niepokojący i należy mu przeciwdziałać. W związku z tym postanowiono, że w najbliższym czasie zostanie opublikowany artykuł o tym, dlaczego organizacje powinny zainteresować się Założeniami i problematyką. Udostępniony zostanie również list, który zainteresowane organizacje będą mogły wysłać do MSWiA i w ten sposób zasygnalizować, że również są zainteresowane udziałem w konsultacjach.
- Należy ustalić tryb, w jakim toczyć się będą dalej prace nad wdrożeniem Dyrektywy 2003/98/WE.
- Tam gdzie jest to możliwe, będziemy pracować nad tworzeniem przykładów otwartego procesu stanowienia prawa (np. posiłkując się doświadczeniami osób pracujących nad listem o procesie stanowienia prawa skierowanym do Premiera Donalda Tuska http://wiadomosci.ngo.pl/wiadomosci/479374.html)
Ad2).
W krótkiej dyskusji zostały wyłonione następujące problemy, które dostrzegły osoby obecne na spotkaniu:
- Możliwe wprowadzenie warunków udostępniania (licencji), które de faco mogą działać na szkodę małych i średnich przedsiębiorstw. Dlatego należy zachęcić przedstawicieli i przedstawicielki tych grup do wyrażenia opinii (szczególnie te małe, np. zrzeszone w regionalnych izbach).
- Ponowne wykorzystanie informacji publicznej a rozliczalność instytucji publicznych przez społeczeństwo – zbyt restrykcyjne warunki licencji mogą zamknąć drogę dla społecznej kontroli władzy (instrumenty internetowe służące rozliczeniu władzy przez obywateli, będą w miarę digitalizacji informacji publicznych coraz popularniejsze, nie można ich ograniczyć wyłącznie do tworzonych non-profit przez organizacje pozarządowe – np. sejmometr.pl, który jest tworzony przez osobę prywatną).
- Kwestia związana z ostatnią sprawą: http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/29376EC872, która dotyczy m.in. dostępu do wyroków sądów powszechnych. W zasadzie problem dotyczy dostępu do informacji o prawie. Można przypuszczać, że firmy dostarczające programy takie jak LEX lub LEGALIS mogą być przeciwko otwieraniu dostępu do tych informacji ponad to, co jest robione obecnie.
- Wszystkie kwestie związane z technologią, które przy okazji tych rozwiązań można by rozstrzygnąć. Z wymienionych na spotkaniu:
- Dążenie do ujednolicenia formatów publikowanych informacji (przy zachowaniu zasady, że powinny być możliwe do przetworzenia);
- Uregulowanie kwestii obowiązków spoczywających na instytucjach udostępniających informacje dotyczących rzetelności publikowanych informacji i ponoszenia odpowiedzialności za dane wadliwe lub niekompletne.
- Odpowiedzialność osoby ponownie wykorzystującej informacje publiczne – w jaki sposób zabezpieczyć ochronę przed manipulacją publicznymi danymi.
- Należy się zastanowić, czy proponowany w Założeniach tryb określenia standardowej licencji nie powinien zostać zmieniony. Dokument udostępniony przez MSWiA sugeruje wydanie rozporządzenia osobom obecnym na spotkaniu, właściwszym wydaje się umieszczenie tej kwestii w ustawie.
- Kwestia licencji i jej charakteru – na spotkaniu przeważały głosy, że licencja powinna być otwarta i bezpłatna.
- Problematyka organizacji pozarządowych – w jaki sposób nowe prawo będzie dotyczyło organizacji i jakie nałoży na nie obowiązki.
- Kwestia cyfryzacji danych i tego, kto za nie realnie zapłaci.
Chcesz, aby Twoje prawa były chronione, a politycy mądrze wydawali Twoje pieniądze?
Wspieraj nas lub włącz się w nasze działania
Komentarze 0
Dodaj komentarz