Dyrektywa INSPIRE (2007/2/WE) dotyczy stworzenia tzw. „infrastruktury informacji przestrzennej”. Mają to zrobić wszystkie kraje UE, dzięki czemu różne krajowe systemy (oraz różnice w systemach agregowania , przechowywania i publikowania już na poziomie narodowym) będą ze sobą kompatybilne. Celem ustawy wdrażającej Dyrektywę jest: dostosowana do potrzeb i łatwo dostępna informacja przestrzenna dla każdego! [Prof. dr hab. Jerzy Gaździcki, (Rada ds. Implementacji INSPIRE, Polskie Towarzystwo Informacji Przestrzennej) – materiały konferencyjne].
INSPIRE ma służyć administracji wszystkich szczebli, ułatwiając poruszanie się między danymi przestrzennymi, które dotąd rozproszone i niekompatybilne, nie pozwalały na bycie właściwie wykorzystywanymi w wykonywaniu zadań publicznych administracji.
Na ile będzie to łatwo dostępna informacja przestrzenna dla każdego pokazuje art. 9 ustawy z dnia 4 marca 2010 roku o infrastrukturze informacji przestrzennej. Jak powiedziała prof. Grażyna Szpor podczas swojego wystąpienia Jednolite prawo dostępu zastępuje prawem do 5 typów „usług danych przestrzennych” [prof. UKSW dr hab Grażyna Szpor – materiały konferencyjne], a zatem:
Art. 9.
1. Organy administracji prowadzące rejestry publiczne, które zawierają zbiory związane z wymienionymi w załączniku do ustawy tematami danych przestrzennych, tworzą i obsługują, w zakresie swojej właściwości, sieć usług dotyczących zbiorów i usług danych przestrzennych, do których zalicza się usługi:
1) wyszukiwania, umożliwiające wyszukiwanie zbiorów oraz usług danych przestrzennych na podstawie zawartości odpowiadających im metadanych oraz umożliwiające wyświetlanie zawartości metadanych;
2) przeglądania, umożliwiające co najmniej: wyświetlanie, nawigowanie, powiększanie i pomniejszanie, przesuwanie lub nakładanie na siebie zobrazowanych zbiorów oraz wyświetlanie objaśnień symboli kartograficznych i zawartości metadanych;
3) pobierania, umożliwiające pobieranie kopii zbiorów lub ich części oraz, gdy jest to wykonalne, bezpośredni dostęp do tych zbiorów;
4) przekształcania, umożliwiające przekształcenie zbiorów w celu osiągnięcia interoperacyjności zbiorów i usług danych przestrzennych;
5) umożliwiające uruchamianie usług danych przestrzennych.
Warto również spojrzeć na art. 12.
1. Dostęp do usług, o których mowa w art. 9 ust. 1 pkt 1 i 2, jest powszechny i nieodpłatny.
Art. 9 Definiuje usługi tj. co można zrobić z danymi, które nas interesują. Mamy więc wyszukiwanie, przeglądanie, pobieranie, przekształcanie (tj. np. zestawianie, porównywanie, nakładanie na siebie) oraz uruchamianie usług przestrzennych.
Spoglądając na to z punktu widzenia innego niż administracyjny lub komercyjny, widać niebezpieczeństwo, że z danymi można się zapoznać, ale wykorzystać ich już nie można. Na pewno nie można ich wykorzystać w celu zarobkowym. Nie jest to dobra wiadomość dla osób, które nie tylko chciałyby zapoznać się z danymi, ale następnie być może twórczo je wykorzystać. Są to przecież informacje, które stworzyły, zbierają i przechowują instytucje opłacane z podatków, a więc przez nas . Rozdzielenie zwyczajnych czynności takich jak wyszukiwanie, zapoznawanie się, a następnie wykorzystywanie danych, może prowadzić do pozwolenia i stworzenia warunków sprzyjających realizacji usługi A, lecz już bez usługi B. Przecież, gdy zapoznajemy się z informacją, może zaistnieć potrzeba ich ponownego wykorzystania. Ustawa jasno wskazuje w art. 12 w pt 2, że Dane dostępne za pośrednictwem usług (…) mogą mieć formę, która uniemożliwia wtórne ich wykorzystanie w celach zarobkowych. Takie zabezpieczenie (tj. np. nienadające się do pobrania lub przekształcenia dane) w takim samym stopniu będą dotyczyć podmiotów działających w celach zarobkowych (powstaje pytanie czy komercyjnych w takim samym stopniu jak non-profit), jak i tych, które za pracę wykonaną na danych nie wezmą ani złotówki i będą chciały ją przekazać bezpłatnie innym podmiotom. Organizacje pozarządowe lub np. aktywiści i aktywistki internetowe mogą chcieć stworzyć aplikację, która w jakiś sposób będzie odpowiadać na potrzeby informacyjne różnych grup i mogą nie chcieć przy tym zarobić ani grosza. Różne aplikacje mogłyby wykorzystywać informacje istotne np. z punktu widzenia turystów, osób z niepełno sprawnościami, ekologów. Takie rozwiązanie najprawdopodobniej nie będą możliwe. Gospodarcze fundamenty Unii Europejskiej wyraźnie dominują podczas stanowienia prawa, nie dając dostatecznie wiele przestrzeni podmiotom działającym poza rynkiem komercyjnym i administracją. Ustawa zapewnia natomiast nieodpłatne udostępnianie zbiorów oraz usług danych przestrzennych instytucjom i organom UE do celów sprawozdawczych w zakresie środowiska [prof. UKSW dr hab Grażyna Szpor – materiały konferencyjne].
Jakie tematy obejmuje dyrektywa INSPIRE, a za nią ustawa o infrastrukturze przestrzennej?
Tematów jest 34 i co ważne mowa tu tylko o tym wycinku danych (a więc w/w usługi będą dotyczyć wyłącznie tego), które będą umieszczone w Internecie.
Dane przestrzenne to ogólnie dane odnoszące się bezpośrednio lub pośrednio do określonego położenia lub obszaru geograficznego, zaś tematami tych danych wg dyrektywy są:
- Systemy odniesienia za pomocą współrzędnych,
- Systemy siatek geograficznych,
- Nazwy geograficzne,
- Jednostki administracyjne,
- Adresy,
- Działki katastralne,
- Sieci transportowe,
- Hydrografia,
- Obszary chronione,
- Ukształtowanie terenu,
- Użytkowanie terenu,
- Ortofotomapa,
- Geologia,
- Jednostki statystyczne,
- Budynki,
- Gleba,
- Zagospodarowanie przestrzenne,
- Zdrowie i bezpieczeństwo ludzi,
- Usługi użyteczności publicznej i służby państwowe,
- Urządzenia do monitorowania środowiska,
- Obiekty produkcyjne i przemysłowe,
- Obiekty rolnicze i akwakultury,
- Rozmieszczenie ludności – Demografia,
- Gospodarowanie obszarem/strefy ograniczone/regulacyjne i jednostki sprawozdawcze,
- Strefy zagrożenia naturalnego,
- Warunki atmosferyczne,
- Warunki meteorologiczno-geograficzne,
- Warunki oceanograficzno-geograficzne,
- Regiony morskie,
- Regiony biogoegraficzne,
- Siedliska i obszary przyrodniczo jednorodne,
- Rozmieszczenie gatunków,
- Zasoby energetyczne,
- Zasoby mineralne.
Jak widać, zakres tych informacji jest olbrzymi, na pierwszy rzut oka widać ogromny potencjał gospodarczy takich informacji, a osoby działające społecznie dostrzegą również wielkie możliwości dla wykorzystania ich w interesie publicznym. System jest skrojony pod potrzeby administracji lub ew. pojedynczej jednostki, zainteresowanej informacją o swojej indywidualnej sprawie.
Droga do pełnego wdrożenia Dyrektywy jest daleka (przewiduje się, że proces powinien zakończyć się w 2019 r.), ale już teraz można powiedzieć, że będzie to wielkie usprawnienie działań administracji, ponieważ jak dotąd same instytucje nie wiedzą jak wiele informacji znajduje się w ich posiadaniu. I nie mówimy tu o informacjach archiwalnych, ale o aktualnych, zbieranych na bieżąco danych, o których często nie wiedzą pokrewne sobie jednostki. Wielość formatów, form, czy sposobów zbierania danych, brak katalogów mówiących o tym, co jest zbierane i w jakiej formie – właśnie tym problemom ma przeciwdziałać Dyrektywa. W wyniku jej funkcjonowania administracja wszystkich krajów UE powinno być pod tym względem ujednolicone, co będzie wspomagać wymianę tych informacji, bez ich każdorazowego przygotowywania. Tzw. interoperacyjność to przygotowanie danych w taki sposób, żeby następnie bez problemu można je było łączyć, porównywać, wykorzystywać wedle potrzeb w innych, niż pierwotnie przewidziane przedsięwzięciach.
W końcowej części konferencji prof. Grażyna Szpor przedstawiła założenia do nowelizacji ustawy o dostępie do informacji publicznej w zakresie wdrożenia Dyrektywy 2003/WE/98 z dnia 17 listopada 2003 r. w sprawie ponownego wykorzystania informacji sektora publicznego. W wystąpieniu tym, pani prof. Szpor przedstawiła założenia, które Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opracowało, a które nie są jak dotąd dostępne na stronach odpowiedzialnego za to działanie Departamentu Informatyzacji.
Tekst ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej z 4 marca 2010 (weszła w życie 7.06.2010) dostępny jest tutaj.
Archiwalny program konferencji: http://www.e-administracja.org.pl/konferencje/2010/gis/index.php
Za możliwość udziału w konferencji Pozarządowe Centrum Dostępu do Informacji dziękuje Centrum Promocji Informatyki
Chcesz, aby Twoje prawa były chronione, a politycy mądrze wydawali Twoje pieniądze?
Wspieraj nas lub włącz się w nasze działania
Komentarze 0
Dodaj komentarz