Logo Logo Menu
Zamknij

Podpisz apel do rządu Hiszpanii

W 2007 roku organizacja spytała się między innymi jakie kroki zostały podjęte przez rząd na rzecz implementacji Konwencji ONZ w sprawie walki z korupcją. Rząd nie odpowiedział, więc sprawę skierowano do sądu. Po wieloletnim postępowaniu, Sąd Najwyższy stwierdził, że co prawda rząd powinien udostępnić te informacje, ale w związku z tym, że Hiszpania nie posiada ustawy o dostępie do informacji publicznej nie można na drodze sądowej dochodzić dostępu do informacji. Sąd nałożył też na Access Info obowiązek zapłaty 3000 euro na rzecz Ministra Sprawiedliwości, który był stroną postępowania.

Uważamy to za niesprawiedliwe, że organizacja, która chce dowiedzieć się o działaniach w zakresie polityki antykorupcyjnej rządu musi ponieść tak wysokie koszty, tylko dlatego, że ten sam rząd nie przyjął przepisów realizujących prawo do informacji publicznej. Zachęcamy Was do podpisania się pod listem skierowanym do rządu Hiszpanii z prośbą o zwolnienie z tych kosztów. 

Każdy – osoba indywidualna lub organizacja – która chce ten list podpisać – może wysłać informację na adres: victoria@access-info.org. Dla tych z Państwa, którzy chcą skorzystać z naszej pomocy w sprawie treści samej wiadomości, proponujemy następujące zdanie: 

“Dear Victoria,

Please add my signature under the letter addressed to the Prime Minister of Spanish Government regarding calling on the government not to collect the fine of €3000 costs imposed on Access Info Europe for asking about what the Spanish government is doing to implement the UN Convention against Corruption.”

Czyli:

“Droga Victorio, 

Proszę o dodanie mojego podpisu pod listem do Przewodniczącego Hiszpańskiego Rządu w sprawie wezwania go do umorzenia kosztów 3 000 euro nałożonych na Access Info Europe w wyniku zadania pytania o działania rządu w sprawie wdrażania Konwencji ONZ przeciwko korupcji”

Oczywiście pod listem należy złożyć dokładny podpis – taki, jaki ma się pod nim później pojawić. Linkujemy sam list i jego robocze tłumaczenie. Podpisy proponujemy wysyłać do 16 listopada 2012 roku. Będzie nam miło, jeśli do wiadomości dacie adres dip@lgo.pl.

***

O działaniach Access Info Europe pisaliśmy wielokrotnie: to m. in. oni przygotowali ranking prawodawstwa dotyczącego prawa do informacji w 93 krajach świata, to oni przygotowali mechanizm do zadawania pytań instytucjom UE oraz w końcu to oni opracowali zestawienie propozycji zmian w rozporządzeniu 1049/2001 dotyczącym dostępu do dokmentów w Unii Europejskiej. 

 

Chcesz, aby Twoje prawa były chronione, a politycy mądrze wydawali Twoje pieniądze?

Wspieraj nas lub włącz się w nasze działania

Komentarze 0

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.