Logo Logo Menu
Zamknij

Razem dla jawności

Jak to jest z tą jawnością? Jest dobra czy zła? Buduje zaufanie czy raczej jest oczekiwana z powodu jego braku? Wzmacnia ludzi czy jednak przeszkadza dobrze rządzić? Powinna być wartością naczelną w demokracji, czy może wystarczy tak, jak jest?

Na te pytania będziemy szukać odpowiedzi podczas imprezy z okazji 25-lecia wolności w Polsce i 10. rocznicy działalności Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska – „Razem dla jawności”. Wydarzenie odbędzie się 7 czerwca 2014 r. w godz. 10–18 w Warsztacie przy pl. Konstytucji 4.

Od pierwszych wolnych (choć jeszcze nie w pełni) wyborów mija 25 lat. Polska przez ten czas uczyniła ogromne postępy w zakresie rozwoju gospodarczego, społecznego i politycznego. Ten ostatni obszar dynamicznie rozwijał się w latach 90., gdy nasz kraj przygotowywał się do członkostwa w NATO i Unii Europejskiej. Były to lata wspólnego wysiłku nie tylko polityków, ale też wielu organizacji społecznych, takich jak Helsińska Fundacja Praw Człowiek czy Fundacja im. Roberta Schumana na rzecz lepszego państwa.

Lata dwutysięczne przyniosły refleksję nad jakością życia publicznego. Okazało się bowiem, że istnieją zjawiska, które przeszkadzają w rozwoju zaufania społecznego – zaczęto mówić o korupcji na poziomie państwa i samorządu, konflikcie interesów, nieprzejrzystym sposobie stanowienia prawa. Wtedy pojawiło się środowisko skupione wokół Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska. Nasze działania polegają na poddaniu kontroli społecznej procesów podejmowania decyzji i aktywnym egzekwowaniu istniejącego prawa. Naszym celem jest doprowadzenie do bardziej etycznego i odpowiedzialnego sposobu sprawowania rządów przez polityków i administrację. Przez wiele lat nabywaliśmy doświadczenie i wiedzę. Obecnie możemy nazwać się czynnikiem zmiany – skupiamy 50 członków, około 100 osób zaangażowanych w działania i kilkuset aktywnych i wiernych sympatyków.

Impreza „Razem dla jawności” to podsumowanie 10 lat działalności i powrót do korzeni. Naszym zdaniem podstawową wartością dobrego państwa i aktywnego, ufnego społeczeństwa jest JAWNOŚĆ. Podziwiamy, że opozycja demokratyczna przed 1989 rokiem – mimo zagrożeń – wtedy kiedy było to możliwe, działała jawnie. Czemu tak się działo? O to zapytamy Ludwikę i Henryka Wujców. Ich odpowiedź – do kamery – zostanie pokazana 7 czerwca.

Poważne debaty o Polsce i osobach, które ją zmieniają, odbędą się na piętrze Warsztatu. Poza tym będą gry, zabawy i drama wokół tematu jawności dla warszawianek, warszawiaków i przyjezdnych gości na placu przed Warsztatem! Wystawa z łezką w oku – o historii i teraźniejszości Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska na parterze Warsztatu.

Serdecznie zapraszamy śmiałych i śmiałe, zaintrygowanych i zaintrygowane, sceptycznych i sceptyczne. Bardzo zależy nam na Twojej obecności!

Sieć Obywatelska Watchdog Polska. Kontakt: borys.bura@siecobywatelska.pl

Szczegółowy program spotkania

Chcesz, aby Twoje prawa były chronione, a politycy mądrze wydawali Twoje pieniądze?

Wspieraj nas lub włącz się w nasze działania

Komentarze 0

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.