Logo Logo Menu
Zamknij

Wniosek Prezydenta do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie nowelizacji ustawy

Prezydent zwrócił się o zbadanie zgodności zgłoszonej poprawki z art. 118 ust. 1 oraz art. 121 ust. 2 Konstytucji RP. W zasadzie wniosek Prezydenta sprowadza się do podnoszonej już w wielu publikacjach zgodności z Konstytucją trybu zgłoszenia przez Senat poprawki, która wykracza poza zakres przyjętej ustawy przez Sejm.

Przypominamy, o czym również pisze Prezydent w swoim wniosku, iż Sejm odrzucił pomysł rządu wprowadzenia nowego ograniczenia w art. 5 ustawy o dostępie do informacji publicznej. Pomysł ten wrócił na etapie prac w Senacie i mimo negatywnego stanowiska komisji został wprowadzony do ustawy jako ust. 1a w art. 5 ustawy. Również komisja sejmowa rozważając poprawkę Senatu była przeciwna tej zmianie, a jednocześnie Biuro Legislacyjne Sejmu sygnalizowało już niekonstytucyjność tej poprawki. Mimo tych wątpliwości posłowie ostatecznie przyjęli całą nowelizację wraz z poprawką ograniczającą prawo do informacji. Przypomnamy, iż nowelizacja w pozostałym zakresie również wzbudza wątpliwości (opinia eksperta Senackiego mecenasa Jana A. Stefanowicza; opinie przygotowane dla SLLGO.

Mimo licznych apeli Prezydent podpisał nowelizację, a dopiero po tym skierował wniosek do Trybunału Konstytucyjnego, przy czym już na tym etapie było wiadomo, że wprowadzenie kontrowersyjnej poprawki narusza Konstytucję.

Szkoda, że we wniosek nie dotyczy istoty wprowadzonej zmiany, czyli możliwości wprowadzenia tak określonego ograniczenia, co było kwestionowane przez ekserta Sejmu, Konstytucjonalistów i przekazanych Prezydentowi przez nasze Stowarzyszenie opiniach.

Wniosek skierowany do Trybanuału Konstytucyjnego przez Prezydenta można pobrać poniżej.

Chcesz, aby Twoje prawa były chronione, a politycy mądrze wydawali Twoje pieniądze?

Wspieraj nas lub włącz się w nasze działania

Komentarze 0

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.