
9 października wybierzemy 460 posłów i 100 senatorów, którzy przez najbliższe cztery lata będą dla nas pracować. Jako wyborcy decydujemy o ich zatrudnieniu, dlatego mamy prawo wymagać od kandydatów i potraktować kampanię jak proces rekrutacyjny. Obywatele skarżą się na brak informacji o kandydatach. Rozwiązaniem jest skłonienie przyszłych parlamentarzystów do prezentowania informacji o sobie oraz do odpowiedzi na trudne i ważne pytania.
20 organizacji pozarządowych, działających w różnych obszarach przygotowało kwestionariusz doświadczenia i poglądów dla kandydatów. To jest nasz głos w kampanii. Chcemy i jesteśmy stroną w debacie publicznej. Domagamy się informacji, kto i w jaki sposób chce reprezentować nasze interesy w Parlamencie.
Wypełnione kwestionariusze publikujemy w obywatelskim serwisie MamPrawoWiedziec.pl. Dzięki odpowiedziom na pytania wyborcy mogą poznać kompetencje, zainteresowania i światopogląd kandydatów.
Zależy nam na dotarciu do jak najszerszej grupy kandydatów. Namawiamy Was, nie siedźcie bezczynnie – włączajcie się w działania na rzecz obywatelskich wyborów. Mamy dla Was prośbę i propozycję – pomóżcie nam promować ideę świadomego głosowania, zarówno wśród wyborców, jak i kandydatów. Poniżej propozycja działań. Wiemy, że jesteście zajęci, dlatego instrukcje są proste i nieczasochłonne.
Dziękujemy Wam bardzo, bardzo za pomoc!
WYBIERASZ? DZIAŁAJ!
1. Obejrzyj SPOT na MamPrawoWiedziec.pl.
2. Namawiaj kandydatów do zaprezentowania swoich poglądów.
Adresy e-mail do komitetów znajdziesz w zakładce komitety.
Możesz posłużyć się poniższym tekstem.
Szanowni Państwo,
rozważam głosowanie na kandydatów z Państwa listy w nadchodzących wyborach parlamentarnych, jednak chcę poznać poglądy poszczególnych osób i wybrać kandydata, którego poprę.
Apeluję by kandydaci z Państwa komitetu udzielili merytorycznych odpowiedzi na pytania zawarte w kwestionariuszu przygotowanym przez serwis MamPrawoWiedziec.pl. Uważam, że jest to dobre narzędzie, ułatwiające świadomy udział w wyborach i zamierzam oddać swój głos wyłącznie na kandydata, który poświęcił swój czas na zaprezentowanie swoich poglądów w serwisie.
Aby wziąć udział w projekcie należy kliknąć w link przesłany do kandydatki/kandydata mailem z adresu anna.huras@art61.pl i postępować zgodnie z dalszymi instrukcjami. Kandydaci, którzy nie dostali zaproszenia nadal mogą zgłaszać się sami:
www.MamPrawoWiedziec.pl Kandydujesz? Zgłoś się!
Mam nadzieję, że kandydatom z Państwa komitetu zależy na głosach świadomych wyborców.
Wyborca [imię i nazwisko]
3. Zamieść nasz spot, baner lub po prostu link na stronie.
W zamian zrobimy to samo.
Spot do pobrania. Baner do pobrania. Link: www.MamPrawoWiedziec.pl
4. Twórz falę.
Napisz o projekcie, wyślij e-maile do swoich znajomych. Po prostu prześlij dalej tę wiadomość.
5. Korzystaj z kwestionariusza.
Czytaj, co piszą kandydaci, a potem sprawdzaj czy wywiązują się z obietnic. Wyniki dostępne na MamPrawoWiedziec.pl.
6. Korzystaj z naszych materiałów.
Przygotowaliśmy 10 filmików edukacyjnych o wyborach. W rolach głównych – mrówki. Zobacz.
7. Polub nas na facebooku
http://pl-pl.facebook.com/pages/Stowarzyszenie-61
KONTAKT
Koordynatorka projektu: Anna Huras
T: +48 790 291 827
E-mail: anna.huras@art61.pl
Autorzy pytań do kandydatów:
Fundacja im. Stefana Batorego, Program Przeciw Korupcji; Generalne Biuro Wyborcze, Instytut nauk politycznych; Instytut Badań Edukacyjnych; Fundacja Inna Przestrzeń; Helsińska Fundacja Praw Człowieka; Grupa Zagranica; Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć; Stowarzyszenie Zielone Mazowsze; Ptaki Polskie; Instytut Sobieskiego; Stowarzyszenie Szkoła Liderów; Fundacja Pracownia Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”; Centrum Architektury; Inicjatywa Wolna Białoruś; Młodzi Głosują; Fundacja Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych; Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych; NGO.pl; Obywatelska Koalicja „Tytoń albo zdrowie”; Stowarzyszenie 61
Chcesz, aby Twoje prawa były chronione, a politycy mądrze wydawali Twoje pieniądze?
Wspieraj nas lub włącz się w nasze działania
Komentarze 0
Dodaj komentarz