Prawo dostępu do informacji publicznej wynika wprost z przepisu art. 61 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 1997 r. Przepis art. 61 Konstytucji stanowi podstawę dostępu do informacji publicznej. Dwa pierwsze ustępy tego przepisu określają wprost, do jakich informacji mamy dostęp i jak realizowane jest prawo do informacji.
W ustępie pierwszym wskazane zostało, iż Obywatel ma dostęp do informacji o działalności (…) – czyli prawo do informacji gwarantuje możliwość dostępu do każdej informacji związanej z działaniem np. instytucji publicznej (z wyłączeniem prawnie chronionych dóbr np. prawa do prywatności).
W tym samym ustępie wymienione zostały podmioty, które muszą informować o swojej działalności:
- organy władzy publicznej,
- osoby pełniące funkcje publiczne,
- organy samorządu gospodarczego i zawodowego,
- inne osoby oraz jednostki organizacyjne w zakresie, w jakim wykonują one zadania władzy publicznej i gospodarują mieniem komunalnym lub majątkiem Skarbu Państwa.
Natomiast w ustępie drugim wskazano, iż prawo do uzyskiwania informacji obejmuje:
- dostęp do dokumentów,
- wstęp na posiedzenia kolegialnych organów władzy publicznej pochodzących z powszechnych wyborów, z możliwością rejestracji dźwięku lub obrazu.
W ustępie trzecim wpisane zostały przyczyny ograniczenia dostępu do informacji, które muszą spełniać łącznie dwa kryteria:
- wynikać z ustaw (wyłącznie ze względu na określone w ustawach)
- chronione musi być jedno z wymienionych w tym przepisie dóbr (ochrona wolności i praw innych osób i podmiotów gospodarczych oraz ochronę porządku publicznego, bezpieczeństwa lub ważnego interesu gospodarczego państwa).
Ostatni ustęp art. 61 odnosi się do trybów dostępu do informacji określonych w całym tym artykule. Pamiętać należy, iż dostęp do informacji (procedury) zgodnie z art. 61 ust. 4 regulują ustawy, a odnośnie sejmu i senaty ich regulaminy. Jedną z takich ustaw jest ustawa o dostępie do informacji publicznej.
Regulacja ta wskazuje, iż w ustawach wskazany powinien być wyłącznie tryb, a nie zakres prawa do informacji. Dlatego tez dobra znajomość art. 61 Konstytucji jest bardzo ważana zarówno przy udostępnianiu jak i przy uzyskiwaniu informacji publicznych.
Komentarze 0
Dodaj komentarzKomentarze zostały zablokowane.