Logo Logo Menu
Zamknij

Dane dotyczące profilu urzędu w mediach społecznościowych są informacją publiczną

Wnioskodawczyni zwróciła się do Prezydenta Ciechanowa z pytaniem dotyczącym obecności miasta w mediach społecznościowych.

Chciała m.in. wiedzieć, czy miasto ma profil na Facebooku, kto go prowadzi od 2014 roku, czy w jego regulaminie uregulowano zasady usuwania i ukrywania komentarzy oraz blokowania użytkowników Facebooka, a także ile osób od 2014 zostało na profilu miasta zablokowanych oraz ile komentarzy od 2014 roku usunięto.

Miasto odpowiedziało na wszystkie pytania z wyjątkiem tych dotyczących szczegółowych informacji o administratorach od 2014 roku, a także liczbie zablokowanych użytkowników i usuniętych komentarzy. Wnioskodawczyni złożyła do sądu skargę na bezczynność, domagając się odpowiedzi na pozostałe pytania. Sąd nie przychylił się do jej skargi (III SAB/Wa 227/23). Uznał bowiem, że pytania nie dotyczą informacji publicznej, ponieważ aktywność organu na FB nie należy do jego ustawowych obowiązków.

Wnioskodawczyni złożyła skargę kasacyjną, ale ta została oddalona, choć NSA orzekł (III OSK 1332/24), że sąd I instancji błędnie swój wyrok uzasadnił:

W ocenie Naczelnego Sądu Administracyjnego stanowisko sądu I instancji jest błędne. Sam fakt, że przedmiotowe pytania odnoszą się do prowadzenia przez organ profilu na portalu społecznościowym, nie oznacza, że nie mogą one mieć charakteru informacji publicznej. Za pośrednictwem takiego portalu organ może bowiem realizować jakąś część swoich zadań publicznych: ma możliwość publikowania na nim faktów ze sfery publicznej związanych z jego działalnością, może też promować miasto lub jakieś inicjatywy ważne z punktu widzenia wspólnoty.

Dlaczego zatem oddalono skargę kasacyjną? Ponieważ zdaniem NSA organ przesłał odpowiedzi, których brak zaskarżyła wnioskodawczyni, tyle że nie były one dla niej zadowalające — uzyskała jedynie informację, że wnioskowanych danych organ nie posiada. Nie można w związku z tym mówić o bezczynności.

Analizowanie wyroków wspiera National Endowment for Democracy

Logo National Endowment for Democracy - napis NED National Endowment for Democracy i hasło Promoting Freedom around the World

Chcesz, aby Twoje prawa były chronione, a politycy mądrze wydawali Twoje pieniądze?

Wspieraj nas lub włącz się w nasze działania

Komentarze 0

Dodaj komentarz