Ogólne dane statystyczne dotyczące zwolnień pracowników samorządowych, nawet na stanowiskach „usługowych”, stanowią informację publiczną.
Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 21 listopada 2024 r., III OSK 748/23, wskazał m. in.:
- Informacje statystyczne o zwolnieniach pracowników samorządowych są informacją publiczną. Sąd uznał, że żądanie udostępnienia ogólnych danych liczbowych dotyczących zwolnionych kierowców, bez wskazywania ich danych osobowych, czy szczegółowych uzasadnień, stanowi informację publiczną. Wniosek dotyczył „suchych liczb”, a nie informacji o indywidualnych przypadkach.
- Sąd podkreślił, że umowy dotyczące stanowisk usługowych (w tym przypadku kierowców) są związane z dysponowaniem majątkiem jednostki samorządu terytorialnego. Informacje o sposobie i dacie rozwiązania takich umów mają więc charakter publiczny.
- Sąd uznał, że informacje o tym, w jaki sposób i kiedy rozwiązywane są umowy z pracownikami (bez odnoszenia się do ich personaliów), stanowią informację o sposobie działania organu i są powiązane z wydatkami publicznymi.
Rozstrzygnięcie sądu w tej sprawie podkreśla, że każdy ma prawo wiedzieć, w jaki sposób samorząd terytorialny, ale też inne podmioty zobowiązane, realizują swoje zadania, w tym również w zakresie polityki kadrowej. Informacje o sposobie rozwiązywania umów z pracownikami są elementem prawa do informacji i pozwalają na kontrolę społeczną. Wyrok podkreśla związek między jawnością umów o pracę a gospodarowaniem majątkiem publicznym oraz wagę transparentności w działaniach organów administracji.
Analizowanie wyroków wspiera National Endowment for Democracy
Chcesz, aby Twoje prawa były chronione, a politycy mądrze wydawali Twoje pieniądze?
Wspieraj nas lub włącz się w nasze działania
Komentarze 0
Dodaj komentarz