Logo Logo Menu
Zamknij

„Nadużywanie” prawa do informacji – analiza krytyczna

Szymon Osowski, ekspert Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska, od lat zajmujący się prawem do informacji publicznej, dokonał krytycznej analizy pojęcia „nadużywania” prawa do informacji, które dosyć konsekwentnie pojawia się zarówno w doktrynie jaki i w orzecznictwie.

Autor publikacji zauważa, że w ustawie o dostępie do informacji publicznej nie ma podstaw do formułowania rzeczywistej  przesłanki  niewykonywania wniosków o udostępnienie informacji publicznej w sytuacji, w której podmiot zobowiązany uzna, że prawo do informacji jest nadużywane. Ponadto ustawodawca nie przewidział sytuacji, w  której podmiot zobowiązany byłby uprawniony do pytania wnioskodawcy o jego intencje i cel, w jakim chce wykorzystać pozyskaną informację.

Tym bardziej dziwi pogląd reprezentowany przez przedstawicieli doktryny i niektóre składy orzekające, iż część obywatelek i obywateli niewłaściwie korzysta z prawa do informacji i należałoby z tym zjawiskiem walczyć, choćby poprzez ograniczenie liczby wniosków składanych przez jedną osobę.

Osoby zainteresowane tym zagadnieniem odsyłamy do publikacji, którą można pobrać poniżej.

Nadużywanie

 

Analiza została przygotowana dzięki wsparciu programu Obywatele dla Demokracji.

ODD

 

 

Chcesz, aby Twoje prawa były chronione, a politycy mądrze wydawali Twoje pieniądze?

Wspieraj nas lub włącz się w nasze działania

Komentarze 0

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.