Logo Logo Menu
Zamknij

Dziś obchodzimy Wasze i nasze święto – Międzynarodowy Dzień Prawa do Informacji.

Oto kilka przykładów:

Kanadyjczycy świętują w całym kraju Tydzień Prawa do Informacji  – w tym roku od 24 do 28 września.  Osoby zainteresowane wszystkimi wydarzeniami organizowanymi w Kanadzie przy okazji tego święta mogą dowiedzieć się wszystkiego na stronie:http://www.righttoknow.ca/.  Wybraliśmy dla Was niektóre ciekawsze wydarzenia z tego kraju:

Chociaż nie znamy języka arabskiego, udało nam się dotrzeć do informacji, że tunezyjska organizacji I Watch organizuje flash moba z okazji Dnia prawa do informacji. Relację fotograficzną można znaleźć na ich facebooku:http://www.facebook.com/events/449245551794058/.  Zwróćcie uwagę, że obecność zapowiedziało 100 osób! Dziękujemy naszemu informatorowi za polecenie tego wydarzenia. Gdyby komuś z Was udało się dowiedzieć, co prezentują napisy na transparentach, koniecznie dajcie nam znać.

Biuro UNESCO w stolicy Maroka, Rabacie, we współpracy z Transparency Maroc zorganizuje konferencję oraz serię wydarzeń artystycznych, aby przekonać Marokańczyków do korzystania z prawa do informacji:http://www.unesco.org/new/en/media-services/single-view/news/unesco_supports_moroccan_civil_society_groups_in_celebration_of_right_to_know_day/

O tym, jak w innych częściach świata świętuje się Dzień Prawa do Informacji możecie poczytać na stronie Sieci Rzeczników Prawa do Informacji (FOIAnet), które zamieściło mapkę wydarzeń: http://www.foiadvocates.net/en/right-to-know-day. 

 

Logo fundacji grejfrut - plasterek grejfruta w różnych kolorach
W Polsce też się dzieje. Fundacja Grejpfrut publikuje na swojej stronie artykuły poświęcone działalności strażniczej na Dolnym Śląsku:http://www.fundacjagrejpfrut.orgs.pl/, natomiast na facebooku Fundacji znajdziecie fascynujące memy  inspirowane doświadczeniami członków i członkiń Fundacji związanymi z dostępem do informacji publicznej: http://www.facebook.com/fundacjagrejpfrut. 

 

Z kolei Fundacja Pozytywnych Zmian z Bielska Białej http://pozytywnezmiany.org/?p=913 poszukuje zgrabnego żeńskiego odpowednika wyrazu watchdog. Co sądzicie? Macie jakieś propozycje? 
Napis Fundacja pozytywnych zmian i zakręcona w ślimaka kolorowa linia

 

logo Pozarządowego Centrum Dostępu do Informacji Publicznej

My również mamy dla Was propozycje, jak możemy wspólnieświętować Dzień Prawa do Informacji oraz Tydzień Informacji Publicznej, który oficjalnie dziś rozpoczynamy. Postanowiliśmy ogłosić konkurs. Zachęcamy Was do napisania historyjki na temat dostępu do informacji publicznej pod tytułem „Przychodzi mieszkaniec/mieszkanka do urzędu”. Forma literacka może być dowolna (horror, komedia, tragedia, satyra, science-fiction). Historia musi się zmienić na jednej stronię A4. Przesyłajcie swoją twórczość na adres biuro@lgo.pl do czwartku, 4 października. W piątek komisja złożona z członków, członkiń oraz załogi biurowej SLLGO wybierze trzy najlepsze naszym zdaniem propozycje, które po uzyskaniu zgody autorów opublikujemy na naszej stronie informacjapubliczna.pl. Zwycięzcy otrzymają upominki. Wyniki ogłosimy na facebooku SLLGO oraz Pozarządowego Centrum Dostępu do  Informacji Publicznej.

Tydzień Informacji Publicznej to okazja, aby podsumować nasze codzienne doświadczenia związane z funkcjonowaniem prawa do informacji w Polsce. Od poniedziałku do piątku będziemy zamieszczać na facebooku PC DIP przykłady praktyk związanych z dostępem do informacji publicznej – każdego dnia pojawią się przykłady z innej kategorii. Śledźcie na bieżąco facebooka i dzielcie się z nami swoimi przykładami – zaczynamy w poniedziałek kategorią „dostęp mieszkańców i mieszkanek do sesji rad miejskich/gminnych/posiedzeń komisji”. Wasze propozycje zamieszczone na naszym facebooku zostaną nagrodzone skromnymi gadżetami.

W tym roku na wzór TIPu z roku ubiegłego zapraszamy Was również do zgłaszania zapotrzebowań na przeprowadzenie warsztatu z dostępu do informacji publicznej w Waszej miejscowości. Przeprowadzimy dwa takie szkolenia w terminie od października do końca roku. Więcej informacji dotyczących warunku organizacji warsztatu pojawi się w przyszłym tygodniu na naszej stronie oraz facebooku.

Jeszcze raz życzymy Wam udanego Dnia Prawa do Informacji i zachęcamy do świętowania z nami Tygodnia Informacji Publicznej.

Chcesz, aby Twoje prawa były chronione, a politycy mądrze wydawali Twoje pieniądze?

Wspieraj nas lub włącz się w nasze działania

Komentarze 0

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.