Logo Logo Menu
Zamknij

Dziś Sejm. Dajmy znać o sobie jeszcze raz

 

Dziś (15 września) od godziny 9.00 obraduje Sejm. Nie jest znana dokładna godzina, w której będzie rozpatrywana nowelizacja ustawy. 

Na tym etapie jedyne co można zrobić to apelować do Posłanek i Posłów o odrzucenie senackiej poprawki. Zachęcamy do podjęcia tego ostatniego działania w Parlamencie. 

Tutaj znajduje się wzór listu do wysłania. Od wczoraj do tego działania zachęca także Stowarzyszenie Blogmedia24.pl

Tutaj umieściliśmy listę adresów e-mail do posłanek i posłów otrzymaną od Stowarzyszenia 61.

Po przygotowaniu listy głosowania imiennego posłanek i posłów zamieścimy je na naszych stronach. Już teraz można zapoznać się z imienną listą głosowania umieszczoną w protokole z posiedzenia Senatu na stronie 86, głosowanie nr 163.

***

Jednocześnie, podsumowując prace parlamentarne wyrażamy żal, iż nowelizacja ustawy wzbudziła tak negatywne emocje.  Z punktu widzenia tego, jak jest ważna, bardzo szkodliwe okazało się nieprzyjęcie na samym początku przez Komisję Administracji i Spraw Wewnętrznych wniosku posłów o wysłuchanie publiczne (przypominamy, że wniosek być może przeszedłby, gdyby służby obsługujące Komisję nie myliły się wielokrotnie w liczeniu głosów, co pozwalało ściągnąć „posiłki” przeciwnikom uchwały o wysłuchaniu publicznym). Wysłuchanie dawałoby możliwość do przedstawienia różnych punktów widzenia, przeanalizowania czy faktycznie ustawa spełnia wymogi dyrektywy, którą ma wdrażać (naszym zdaniem nie spełnia) i czy jej rozwiązania przyczynią się do ułatwienia otrzymywania informacji i rozwoju innowacyjności opartej na informacji, czy wręcz odwrotnie.

Zablokowanie dyskusji na samym początku spowodowało, że na koniec procesu legislacyjnego zostajemy z ustawą przyjętą w gorącej i często niemerytorycznej atmosferze i apelujemy do posłów o usunięcie czegoś, co już dawno zostało wywalczone przez obywateli.  To głęboko rozczarowująca lekcja, którą wiele zaangażowanych w obserwowanie prac parlamentarnych osób i organizacji otrzymało w kwestii stanowienia prawa.

 

Chcesz, aby Twoje prawa były chronione, a politycy mądrze wydawali Twoje pieniądze?

Wspieraj nas lub włącz się w nasze działania

Komentarze 0

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.