Logo Logo Menu
Zamknij

Jawność ponad granicami. Obywatele na razie się obronili przed ograniczaniem praw.

fotografia pod ministerstwemCzeskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych od dłuższego czasu planowało zmiany w ustawie o dostępie do informacji publicznej. Kilka z tych zmian było popieranych przez organizacje – np. dostęp do rejestrów publicznych oraz możliwość nakazania przez instytucję nadzorującą daną jednostkę udostępnienia informacji przez jednostkę podległą. Ta ostatnia zmiana miała znacznie ułatwić dostęp do informacji, bez konieczności chodzenia do sądu i długich procedur. Jednocześnie jednak – jak to bywa przy nowelizacjach – administracja starała się zmniejszyć jawność swoich działań próbując ukryć wiedzę potrzebną do podejmowania przyszłych decyzji, wprowadzić niejawne procedury oraz ograniczenia w dostępie do informacji na temat zarobków osób pełniących funkcje publiczne. Próbowano także ograniczyć grupę instytucji zobowiązanych do udostępniania informacji oraz wydłużyć terminy dostępu. 

Organizacjom – na razie – udało się zatrzymać najgorsze zmiany dzięki masowemu składaniu opinii na ich temat.  Nie prowadzono żadnej wielkiej kampanii oprócz uroczo skromnego happeningu pod Ministerstwem Spraw Wewnętrznych :)

demonstarancidemonstrancidemonstranci

Jak się dowiadujemy – wiceminister odpowiedzialny za nowelizację został właśnie zdymisjonowany (organizacje podejrzewają, że może to mieć związek z zaistniałą sytuacją). Na razie do nowelizacji ustawy nie wprowadzono zmian, a zapowiedziano przeprowadzenie dyskusji od początku.  

Oldřich Kužílek z Otevřete.cz przygotował komentarz na temat zmian. Niestety możemy zrozumieć ten tekst tylko częściowo. Dlatego gdyby znalazł/a się ochotnik lub ochotniczka do przetłumaczenia tekstu, chętnie go dostarczymy w wersji pliku tekstowego i upowszechnimy po polsku.

Opisywane sprawy dotyczą wprawdzie naszych sąsiadów, ale niestety złe praktyki świetnie przenikają ponad granicami. Doceniając możliwość wpływania na władzę, zachęcamy, żeby wzorem Czechów masowo intersować się tym, co się dzieje i śmiało składac swoje opinie, zgłaszać zainteresowanie pracami i nie dawać administracji wypocząć. Niech czuje nasz oddech :)

Zdjęcia pochodzą z portalu http://ihned.cz/. Autor: HN – Lukas Biba

 

Chcesz, aby Twoje prawa były chronione, a politycy mądrze wydawali Twoje pieniądze?

Wspieraj nas lub włącz się w nasze działania

Komentarze 0

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.