Logo Logo Menu
Zamknij

Narodowy Instytut im. Fryderyka Chopina „udostępnił rejestr umów”.

W odpowiedzi na wniosek Sieci Obywatelskiej – Watchdog Polska z marca 2014 r. dotyczący udostępnienia rejestrów umów za 2012 i 2013 rok Narodowy Instytut im. Fryderyka Chopina (NIFC) po blisko dwóch miesiącach przesłał informacje.

Trudno jednak uznać odpowiedź NIFC za kompletną, ponieważ jak już 31 marca 2014 r. informował jego dyrektor „dokumenty są wyciągiem z prowadzonych rejestrów i zostały przeredagowane w sposób umożliwiający ich upublicznienie zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych (pola zawierające dane osobowe zostały zanonimizowane)”. W efekcie z wnioskowanego rejestru umów został „wyciąg z prowadzonych rejestrów”, który dodatkowo został zanonimizowany i przesłany w formacie, który nie pozwala na edycję i swobodne wyszukiwanie nawet resztek danych.

Anonimizacja danych artystów podpisujących umowy z NIFC jest de facto fikcyjna, ponieważ większość z osób podpisujących umowy z NIFC można zidentyfikować na podstawie… samej strony Instytutu. Większych trudności nie nastręcza wyszukanie nazwisk osób uczestniczących w programie Młode Talenty, o których występach informował sam NIFC.

Równie duże zdumienie budzi kolejna część pisma dr Artura Szklenera, dyrektora NIFC, dotycząca opóźnienia w nadesłaniu rejestru umów z przedsiębiorcami (a raczej „wyciągu” jak był uprzejmy określić ów dokument dyrektor NIFC). Opóźnienie wynikało z „konieczności analizy informacji zawartych w rejestrze w zakresie tajemnic prawnie chronionych oraz tajemnicy przedsiębiorcy”.

Sieć Obywatelska – Watchdog Polska podejmie dalsze działania o udzielenie przez NIFC kompletnej odpowiedzi na wniosek o udostępnienie informacji publicznej. Tymczasem fanów i fanki muzyki klasycznej i nie tylko zapraszamy do lektury „wyciągów” oraz do wnioskowania o udostępnianie rejestrów umów przez kolejne instytucje kulturalne.

Chcesz, aby Twoje prawa były chronione, a politycy mądrze wydawali Twoje pieniądze?

Wspieraj nas lub włącz się w nasze działania

Komentarze 0

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.