Logo Logo Menu
Zamknij

Walka prawna o przejrzystość. Przyłączcie się do akcji!

19 sierpnia 2011 roku, Access Info Europe złożyła swoją odpowiedź przeciwko apelacji Rady Unii Europejskiej dotyczącej wyroku Sądu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej stwierdzającego, że wybiałkowywanie nazw krajów z ich stanowisk negocjacyjnych jest bezprawne. 

Rada złożyła kasację do Trybunału Sprawiedliwości chcąc zmienić wyrok z 22 marca 2011 roku, w której Sąd [pierwszej instancji] zdecydowanie opowiedział się za dostępem do informacji i uczestnictwem obywatelskim. Jeśli apelacja Rady odniesie sukces, zmniejszona przejrzystość może pozwolić na ukrywanie informacji dotyczących ponad 50% krajowych aktów prawa, jako opartych na prawodawstwie pochodzącym z Brukseli. Pisaliśmy już o tym.

Access Info Europe prowadzi kampanię mającą powstrzymać kraje członkowskie przed wsparciem działań Rady Unii Europejskiej dotyczących ograniczenia wglądu w dokumenty Unii Europejskiej. Grecja i Wielka Brytania już stanęły po stronie Rady. Krążą plotki, że Holandia przymierza się do podobnego ruchu. Mamy mniej niż dwa tygodnie, aby powstrzymać rządy. 

Wspólnie brońmy wyroku Sądu [pierwszej instancji] poprzez włączenie się w kampanię prowadzoną przez Access Info Europe. Organizacja przygotowała wzór listu do niezdecydowanych rządów. 

Pozarządowe Centrum odstępu do Informacji Publicznej proponuje skorzystać z przygotowanego tłumaczenia listu. Na żółto zaznaczone są elementy do uzupełnienia lub usunięcia – zależnie od statusu nadawcy. Wzór można dowolnie zmieniać. Listy może wysłać każdy podmiot – organizacja, firma lub osoba fizyczna. Proponujemy wysyłanie papierowych listów na adres: Pan Radosław Sikorski, Minister Spraw Zagranicznych, Al. J.Ch. Szucha 23 00-580 Warszawa; lub maili na adres: skargi.wnioski@msz.gov.pl, ewentualnie za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej.

Listy warto także wysłać do parlamentarzystów europejskich, jako że Parlament Europejski ma prawo przyłączania się do spraw sądowych i powinien bronić obywatelskiego prawa do wiedzy. Wzory listów znajdują się tutaj:

Przyłącz się do kampanii i powstrzymaj swój rząd od walki z przejrzystością Unii Europejskiej! Zaangażuj w walkę europosłów!

 

Chcesz, aby Twoje prawa były chronione, a politycy mądrze wydawali Twoje pieniądze?

Wspieraj nas lub włącz się w nasze działania

Komentarze 0

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.