Logo Logo Menu
Zamknij

Dokumenty z akt postępowania administracyjnego to informacja publiczna

Wnioskodawca wystąpił do burmistrza jednej z gmin z wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej. Jak wynika z opisu stanu faktycznego sprawy (czyli opisu jej przebiegu od momentu złożenia wniosku do momentu rozpoznania sprawy przez sąd), wnioskodawca zapytał o dokumenty (wskazał konkretne) z toczącego się postępowania administracyjnego w sprawie wydania decyzji środowiskowej.

Burmistrz nie udostępnił dokumentów, tłumacząc, że stanowią one część akt postępowania administracyjnego, do których dostęp mają strony postępowania. Tym samym wnioskowane informacje nie stanowią informacji publicznej, a dodatkowo akta znajdują się w dyspozycji organu odwoławczego (samorządowe kolegium odwoławcze).

Na powyższą odpowiedź wnioskodawca poskarżył się do sądu administracyjnego. W skardze na bezczynność wskazał, że żądane dokumenty są związane z wydaniem przez organ decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia kompostowni odpadów biodegradowalnych na terenie działki gminnej. Skarżący (wnioskodawca) podkreślił, że gdy po blisko dwóch latach o prowadzonym postępowaniu dowiedzieli się mieszkańcy, kilkaset osób złożyło odwołanie od wspomnianej decyzji środowiskowej.

W nieprawomocnym* wyroku WSA w Poznaniu z 6 czerwca 2024 r. o sygn. akt IV SAB/Po 36/24 Sąd uwzględnił skargę i stwierdził bezczynność burmistrza.

WSA w Poznaniu wyjaśnił, że o ile akta postępowania administracyjnego nie stanowią informacji publicznej (jako całość), to stanowią ją konkretne dokumenty zawarte w tych aktach. Sąd nie miał wątpliwości, że w tej sprawie wniosek dotyczył konkretnych dokumentów. Nawet jeśli obejmowały one korespondencję prowadzoną w toku postępowania administracyjnego w sprawie indywidualnej, to nie oznacza z góry, że nie są nośnikiem informacji publicznej (danych publicznych):

Wniosek ten dotyczył udostępnienia skarżącemu konkretnych dokumentów z akt sprawy administracyjnej znak […] Z treści skargi wynika zaś, że wniosek ten został złożony w określonym kontekście faktycznym. Otóż skarżący wyjaśnił, że przedmiotowe pisma, o udostępnienie których wystąpił we wniosku z dnia 22 stycznia 2024 r., związane są z wydaniem przez Burmistrza Miasta decyzji środowiskowej dotyczącej Biokompostowni w Rabowicach i wniesieniem odwołania przez kilkuset mieszkańców. Podniósł, że zgodnie z jego wiedzą dokumenty, o które wystąpił, zawierają stanowisko Burmistrza dotyczące odwołań wniesionych od tej decyzji. (…)

W niniejszej sprawie wniosek strony nie dotyczył całości akt sprawy administracyjnej znak […], lecz zawartych w tych aktach konkretnych dokumentów wytworzonych przez Burmistrza Miasta w postępowaniu, w którym została wydana decyzja z dnia 23 sierpnia 2023 r. znak […] o środowiskowych uwarunkowaniach. Fakt wydania takiej decyzji został podany do publicznej wiadomości w drodze obwieszczenia (…)

Zdaniem Sądu, w takiej sytuacji w pełni uprawnione jest przyjęcie, że wniosek skarżącego z dnia 22 stycznia 2024 r. nie zawiera żądania udostępnienia całości akt sprawy administracyjnej, lecz dotyczy konkretnych dokumentów, które co do zasady są nośnikami informacji publicznej, gdyż wskazuje na wykonanie zadania publicznego przez organ, polegającego na rozstrzygnięciu sprawy z zakresu środowiskowych uwarunkowań i wydanych w tej sprawie orzeczeniach oraz stanie sprawy administracyjnej. (…)

Jak już wspomniano, to że dana dokumentacja obejmuje korespondencję prowadzoną w toku postępowania administracyjnego, stanowiącą jednocześnie element akt administracyjnych w sprawie indywidualnej, nie niweczy charakteru określonych dokumentów jako nośników informacji publicznej (danych publicznych). Z kolei fakt, że Burmistrz przekazał akta postępowania administracyjnego prowadzonego w sprawie znak […] do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. (jak to organ wyjaśnił w odpowiedzi na skargę, „w rzeczywistości nie dysponował oryginałami akt sprawy”) również nie mogło zwalniać organu I instancji z obowiązku udostępnienia informacji, jeżeli tylko były one w jego posiadaniu (np. w postaci kopii całości lub części akt administracyjnych). W odpowiedzi na wezwanie sądowe Burmistrz nadesłał kopie przedmiotowych dokumentów, zatem w istocie dysponował informacją publiczną w nich zawartą.

 

*UWAGA! Nieprawomocny wyrok oznacza, że jedna ze stron mogła zaskarżyć go, tj. wnieść skargę kasacyjną do NSA, a na dzień zamieszczenia tego artykułu nie opublikowano jeszcze ostatecznego wyroku.

Chcesz, aby Twoje prawa były chronione, a politycy mądrze wydawali Twoje pieniądze?

Wspieraj nas lub włącz się w nasze działania

Komentarze 0

Dodaj komentarz