Logo Logo Menu
Zamknij

Instrukcja operacyjna drona do kontroli jakości powietrza jest informacją publiczną

Mieszkaniec zwrócił się do burmistrza z wnioskiem o udostępnienie informacji dotyczącej kontroli jakości powietrza.

Chciał wiedzieć, czy powstała niezbędna do przeprowadzenia kontroli jakości powietrza dronem instrukcja operacyjna, a jeśli tak, to wnioskował o jej udostępnienie. Pytał również o liczbę kontroli jakości powietrza przy pomocy zakupionego przez Urząd Miejski drona (od zakupu do dnia udzielenia odpowiedzi).

Wnioskodawcę interesowały również zebrane w ten sposób dane — czy wykryto jakieś nieprawidłowości, a jeśli tak, to ile mandatów wystawiono.

W odpowiedzi burmistrze poinformował, że instrukcja operacyjna powstała, ale jest informacją wewnętrzną, techniczną i nie podlega udostępnieniu, a jeśli chodzi o kontrole, to jeszcze żadnej z użyciem drona nie przeprowadzono.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w prawomocnym wyroku (II SAB/Wa 140/23) z 23.05.2023 r. przychylił się do argumentacji strony skarżącej i stwierdził bezczynność burmistrza, podkreślając:

Należy uznać, że informacją publiczną będzie całość dokumentacji posiadanej przez dany organ władzy publicznej, której organ ten używa do zrealizowania powierzonych prawem zadań nawet wtedy, gdy prawa autorskie należą do innego podmiotu. Bez znaczenia wówczas jest to, w jaki sposób znalazły się one w posiadaniu organu i jakiej sprawy dotyczą.

(…) w przypadku spornego dokumentu – instrukcji operacyjnej regulującej przeprowadzanie kontroli jakości powietrza przy użyciu drona, o którego udostępnienie wystąpił skarżący, nie może być on – wbrew twierdzeniom Burmistrza N. – uznany za dokument wewnętrzny, skoro nie tylko nie zawiera jedynie danych technicznych, ale także jest skierowany również do podmiotów zewnętrznych, podlegając ich kontroli (vide: kontrola Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego).

(…) Ponadto, warto zauważyć, że sporna instrukcja operacyjna określa m.in.: bezpieczny sposób świadczenia usług lotniczych, zawierając w szczególności: dane podmiotu świadczącego usługi lotnicze, wykaz wykorzystywanych bezzałogowych statków powietrznych, dane personelu ze wskazaniem posiadanych przez personel uprawnień, proces analizy ryzyka wykonywanych operacji lotniczych w odniesieniu do wykorzystywanych bezzałogowych statków powietrznych, listę czynności kontrolnych dokonywanych przed startem i po lądowaniu, procedury i zasady wykonywania operacji lotniczych, a także procedury awaryjne. Nie sposób uznać zatem, że wspomniana instrukcja operacyjna, której udostępnienia domaga się skarżący, zawiera jedynie dane (informacje) o charakterze technicznym, jak sugerował organ, skoro zawiera ona tak istotne informacje dotyczące sposobu wykorzystywania przez organ dronów zakupionych ze środków publicznych, a więc informacje o wykorzystywaniu mienia publicznego, co niewątpliwie przesądza o charakterze sprawy publicznej, w rozumieniu art. 1 ust. 1 u.d.i.p. Skoro tak, to – według Sądu – wzgląd na przejrzystość życia społecznego i prawidłowość funkcjonowania organów samorządu terytorialnego oraz prawidłowość, w tym bezpieczeństwo, wykorzystywania przez te organy mienia publicznego przemawia za uznaniem, że wnioskowana instrukcja operacyjna stanowi informację publiczną, w rozumieniu art. 1 ust. 1 u.d.i.p., co w konsekwencji oznacza, że strona skarżąca miała prawo wnioskować o jej udostępnienie w trybie i na zasadach cyt. ustawy.

Chcesz, aby Twoje prawa były chronione, a politycy mądrze wydawali Twoje pieniądze?

Wspieraj nas lub włącz się w nasze działania

Komentarze 0

Dodaj komentarz