WSA w Poznaniu rozpoznawał skargę na bezczynność wnioskodawcy, który zwrócił się do dyrektora powiatowego ośrodka dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej o udostępnienie konkretnych zgłoszeń prac geodezyjnych zarejestrowanych w rejestrze prac ośrodka oraz zawiadomień dokonanych przez wykonawców prac o przekazaniu wyników zgłoszonych prac do organu służby geodezyjnej i kartograficznej.
Nawet jeśli znasz dobrze przepisy o dostępie do informacji publicznej, to warto przypomnieć sobie podstawy. Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 4 Ustawy o dostępie do informacji publicznej:
Obowiązane do udostępniania informacji publicznej są władze publiczne oraz inne podmioty wykonujące zadania publiczne, w szczególności: podmioty reprezentujące osoby prawne albo osoby prawne samorządu terytorialnego oraz podmioty reprezentujące inne państwowe jednostki organizacyjne albo jednostki organizacyjne samorządu terytorialnego.
W prawomocnym wyroku z 19 czerwca 2024 r. o sygn. akt IV SAB/Po 66/24 WSA w Poznaniu rozpoznawał skargę na bezczynność wnioskodawcy, który zwrócił się do dyrektora powiatowego ośrodka dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej o udostępnienie konkretnych zgłoszeń prac geodezyjnych zarejestrowanych w rejestrze prac ośrodka oraz zawiadomień dokonanych przez wykonawców prac o przekazaniu wyników zgłoszonych prac do organu służby geodezyjnej i kartograficznej.
W tej sprawie Sąd nie musiał dokonywać szerokiej interpretacji prawa, jako że dzień po wniesieniu skargi organ przekazał wnioskodawcy żądaną informację. Z tego względu WSA w Poznaniu stwierdził bezczynność organu, ale umorzył postępowanie w zakresie zobowiązania dyrektora ośrodka do rozpatrzenia wniosku (ponieważ został on już wykonany).
Mimo wszystko w uzasadnieniu wyroku Sąd odniósł się zarówno do zakresu wnioskowanej informacji, jak i dopuszczalności adresowania wniosków do dyrektora ośrodka. W pierwszej kolejności WSA w Poznaniu przypomniał kim są jednostki organizacyjne samorządu terytorialnego i dlaczego są one podmiotami zobowiązanymi do udostępnienia informacji publicznej:
Niewątpliwie Dyrektor Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej jest podmiotem zobowiązanym do udostępniania informacji publicznej na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 1 u.d.i.p. Nie budzi wątpliwości, że art. 4 ust. 1 pkt 4 u.d.i.p. odnosi się do jednostek organizacyjnych samorządu terytorialnego, które, pomimo swojego organizacyjnego wyodrębnienia ze struktury jednostki samorządowej, działają w jej imieniu i na jej rachunek. Przykładem gminnej jednostki organizacyjnej będą: żłobek, przedszkole, gminny ośrodek sportu i rekreacji, zakład gospodarowania nieruchomościami. Do kategorii powiatowych jednostek organizacyjnych zaliczyć też można np. placówki oświatowo-wychowawcze, bibliotekę powiatową, czy właśnie powiatowy ośrodek dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej (zob. Aleksander Jakubowski, Samorządowe jednostki organizacyjne jako podmioty zobowiązane do udostępniania informacji publicznej, w: B. Dolnicki, Jawność w samorządzie terytorialnym, Warszawa 2015).
Dalej Sąd wyjaśnił, że wnioskowana informacja stanowi informację publiczną:
Wyjaśnić należy, że stosownie do art. 2 pkt 10 ustawy z 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. z 2023 r., poz. 1752 ze zm. – zwana dalej: „p.g.k.”), państwowy zasób geodezyjny i kartograficzny został zdefiniowany jako zbiory danych prowadzone na podstawie ustawy przez organy Służby Geodezyjnej i Kartograficznej, utworzone na podstawie tych zbiorów danych opracowania kartograficzne, rejestry, wykazy i zestawienia, dokumentację zawierającą wyniki prac geodezyjnych lub prac kartograficznych lub dokumenty utworzone w wyniku tych prac, a także zobrazowania lotnicze i satelitarne. Częścią tak rozumianego państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego jest powiatowy zasób geodezyjny i kartograficzny, prowadzony przez starostów i prezydentów miast na prawach powiatu przy pomocy geodetów powiatowych (zob. art. 2 pkt 10c p.g.k.).
Rezultaty prac geodezyjnych zlecanych przez uprawniony organ, w wyniku których powstają dokumenty, które, po weryfikacji zostają wpisane do ewidencji materiałów i zasobów państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego nie dotyczą działalności poszczególnych przedsiębiorców, ale stanowią przejaw działania uprawnionego organu.
Zasób geodezyjny zawiera zatem informacje, które podlegają ujawnieniu w trybie u.d.i.p., a zatem wniosek skarżącego powinien zostać rozpatrzony zgodnie z jej przepisami.
Chcesz, aby Twoje prawa były chronione, a politycy mądrze wydawali Twoje pieniądze?
Wspieraj nas lub włącz się w nasze działania
Komentarze 0
Dodaj komentarz