W sprawie rozpatrywanej przez WSA w Lublinie 13 marca 2024 r. skarżąca zwróciła się z wnioskiem o udostępnienie m.in. oświadczeń majątkowych za rok 2022 r. kierowników jednostek organizacyjnych Gminy Rokitno:
- Dyrektora Gminnej Instytucji Kultury w Rokitnie,
- Dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Rokitnie,
- Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rokitnie i Dyrektora Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Rokitnie.
Zdaniem Gminy informacje żądane we wniosku nie stanowiły informacji publicznej w rozumieniu art. 1 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej.
Sąd w prawomocnym wyroku wskazał (II SAB/Lu 3/24), że obowiązek złożenia oświadczenia majątkowego przez kierowników jednostek organizacyjnych gminy wynika z art. 24h ust. 1 i ust. 3 ustawy o samorządzie gminnym, a informacje zawarte w oświadczeniach majątkowych są jawne (z wyłączeniem adresu zamieszkania i miejsca położenia nieruchomości) i podlegają udostępnieniu w Biuletynie Informacji Publicznej. Publikacja w BIP jest jednym ze sposobów udostępniania informacji publicznej.
Jeśli obowiązek publikacji w BIP został zrealizowany, podmiot zobowiązany do udostępnienia informacji publicznej może ograniczyć się do poinformowania wnioskodawcy o tym fakcie i odesłania go do właściwego miejsca w Biuletynie Informacji Publicznej (art. 10 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej).
Jeśli obowiązek publikacji w BIP nie został dopełniony, każda osoba może złożyć wniosek o udostępnienie informacji publicznej i oświadczenia w tym wypadku muszą być udostępnione na wniosek.
W dalszej części wyroku sąd odnosi się do drugiej części wniosku, która dotyczyła udostępnienia informacji o:
Wysokości wynagrodzenia podanego w kwotach brutto i netto, z uwzględnieniem wszelkich dodatków i nagród, dodatkowego wynagrodzenia rocznego (tzw. trzynastej pensji) wypłaconego od 1 stycznia 2023 r. do dnia udzielenia informacji:
- Dyrektorowi Gminnej Instytucji Kultury w Rokitnie w okresie od 1 stycznia 2023 r. do dnia udzielenia informacji;
- Dyrektorowi Gminnej Biblioteki Publicznej w Rokitnie w okresie od 1 stycznia 2023 r. do dnia udzielenia informacji;
- Kierownikowi Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rokitnie w okresie od 1 stycznia 2023 r. do dnia udzielenia informacji;
- Dyrektorowi Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Rokitnie w okresie od 1 stycznia 2023 r. do dnia udzielenia informacji.
W tej sprawie sąd orzekł:
W orzecznictwie sądów administracyjnych ugruntowane jest stanowisko, że gdy chodzi o wynagrodzenia pracowników gminnych pełniących funkcje publiczne, to przymiot informacji publicznej przysługuje jedynie informacji o wysokości wynagrodzenia tych osób w kwotach brutto, zaś informacja dotycząca wynagrodzenia w kwocie netto nie ma takiego charakteru. Wynika to z istoty wynagrodzenia w kwocie netto, które stanowi wynagrodzenie osoby pomniejszone o potrącenia dokonywane z wynagrodzenia w kwocie brutto. Informacja, dotycząca wynagrodzenia netto, wkracza w intymność osoby, której taka informacja dotyczy, może narażać na stygmatyzację, wreszcie naruszać jej godność. Potrącenia z wynagrodzenia mogą mieć swe źródło przykładowo w zobowiązaniach kredytowych, alimentacyjnych, dobrowolnych polisach zdrowotnych, ubezpieczeniowych, pożyczkach zakładowych, tytułach egzekucyjnych. Oczywiste jest zarazem, że informacja o wysokości wynagrodzenia brutto wskazuje jednoznacznie pełną kwotę środków publicznych wydatkowaną z tego tytułu (zob. przykładowo wyrok WSA w Warszawie z 6 grudnia 2016 r., II SAB/Wa 558/16).
(…) Oczywiste jest zarazem, że wbrew argumentacji podniesionej w odpowiedzi na skargę, niezależnie od możliwości zwrócenia się przez skarżącą o udostępnienie informacji o wysokości wynagrodzenia brutto wypłaconego wskazanym we wniosku kierownikom gminnych jednostek organizacyjnych bezpośrednio do kierowników wspomnianych jednostek, również wójt jest obowiązany do ich udostępnienia, gdyż z racji jego określonych ustawowo zadań, to na nim spoczywają zasadniczo obowiązki związane z wykonaniem budżetu gminy.
(…) Niewątpliwie bowiem przepisy te dotyczą informacji odnoszących się do wszelkich form dysponowania szeroko rozumianym majątkiem publicznym pozostającym w dyspozycji gminy. W konsekwencji na Wójcie, jako na organie wykonawczym Gminy Rokitno, spoczywał obowiązek udostępnienia informacji żądanych przez stronę w pkt. 3 omawianego wniosku.
Chcesz, aby Twoje prawa były chronione, a politycy mądrze wydawali Twoje pieniądze?
Wspieraj nas lub włącz się w nasze działania
Komentarze 0
Dodaj komentarz