Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wydało raport pt. „Zdiagnozowanie potencjału administracji samorządowej, ocena potrzeb szkoleniowych kadr urzędów administracji samorządowej oraz przygotowanie profili kompetencyjnych kadr urzędów administracji samorządowej” (raport końcowy), w którym można znaleźć odpowiedź na to pytanie.
Raport powstał jako część projektu systemowego, finansowanego z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki pt. „Zdiagnozowanie potencjału administracji samorządowej, opracowanie standardów kompetencyjnych oraz przeprowadzenie oceny potrzeb szkoleniowych pracowników urzędów samorządowych„.
W raporcie tym, w dziale 3.4 Dostęp do informacji publicznej czytamy m.in.:
Polskie społeczeństwo nie jest na ogół zainteresowane uzyskiwaniem informacji publicznej – do takiego przekonania skłania wysoki udział (71,1%) odpowiedzi zaprzeczających na pytanie „Czy respondent starał się kiedykolwiek zdobyć informacje publiczna?”. Dla 5,2% badanych samo pojęcie „informacja publiczna” brzmiało obco.
W raporcie można również przeczytać o tym, czy dotarcie do informacji publicznej jest proste czy nie oraz jakich narzędzi używają instytucje, żeby komunikować się z mieszkańcami.
Wnioski na temat informacji publicznej zawarte w raporcie MSWiA brzmią następująco:
- Informacja publiczna nie jest dobrem szczególnie poszukiwanym przez polskie społeczeństwo; jeśli już jest im ona potrzebna, wówczas zabiegają o nią z dość dobrym skutkiem. Urzędy raczej są strona defensywna.
- Dominują tradycyjne sposoby komunikowania się ze społecznością.
- Im większa JST tym urzędy oferują bogatsze zestawy instrumentów, służących informowaniu społeczności lokalnej.
- Następuje informatyzacja dostępu do informacji publicznej i jej popularyzacja wśród mieszkańców.
Chcesz, aby Twoje prawa były chronione, a politycy mądrze wydawali Twoje pieniądze?
Wspieraj nas lub włącz się w nasze działania
Komentarze 0
Dodaj komentarz