Logo Logo Menu
Zamknij

Opinia SLLGO (Sieć Obywatelska Watchdog Polska) w sprawie zmian w dyrektywie o ponownym wykorzystywaniu informacji publicznej

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji ogłosiło konsultacje. Dokumenty, które podlegały konsultacjom, zostały opublikowane na stronie Ministerstwa i dotyczyły nie tylko treści proponowanych przez Komisję Europejską zmian w dyrektywie, ale również projektu stanowiska rządu odnośnie tych zmian.

Postanowiliśmy zwrócić uwagę na błędy w implementacji dyrektywy, które powodują, że ograniczone zostały zasady dostępu do informacji publicznych oraz ich rozpowszechniania.
W związku z tym w naszej opinii poruszyliśmy kwestię niewłaściwej transpozycji dyrektywy polegającej m.in. na nieuczynieniu zadość założeniom dyrektywy. W naszej opinii ponowne wykorzystywanie informacji publicznej zamiast wpłynąć na wzrost innowacyjności i wzmocnienia roli obywateli i organizacji w wykorzystywaniu zasobów informacyjnych państwa, na skutek nowelizacji ustawy o dostępie do informacji publicznej, będzie stanowić barierę dla tych wartości. Zwracamy szczególną uwagę na niejasną definicję ponownego wykorzystywania  informacji publicznej, niezgodny z dyrektywą termin udostępnienia informacji, czy wreszcie nieprecyzyjne przepisy dotyczące opłat. Ponadto sformułowaliśmy 4 zasady, na których powinien być oparty reżim ponownego udostępnienia informacji publicznej:
1.  Bezpłatność,
2.  Bezwarunkowość,
3.  Szybkość i aktualność udostępniania informacji publicznej do ponownego wykorzystywania w sposób odformalizowany,
4.  Pewność otrzymywania informacji publicznej do ponownego wykorzystywania.

Część zastrzeżeń przedstawiliśmy podczas spotkania z Panią Rzecznik Praw Obywatelskich dotyczącego tej materii, ale wobec wcześniejszego wyjścia Podsekretarza Stanu MAiC Pana Igora Ostrowskiego na konsultacje międzyresortowe programu „Cyfrowa szkoła” nie mieliśmy okazji podzielić się naszymi uwagami już dzisiaj. Jutro, tj 17 lutego odbędzie się spotkanie na ten temat w Ministerstwie i mamy nadzieję, że w pełni przedstawimy nasze zastrzeżenia. Tymczasem zachęcamy naszych czytelników do zapoznania się z pełnym tekstem naszej opinii.

 

 

Chcesz, aby Twoje prawa były chronione, a politycy mądrze wydawali Twoje pieniądze?

Wspieraj nas lub włącz się w nasze działania

Komentarze 0

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.