Logo Logo Menu
Zamknij

Co wiadomo o dostępie do informacji w gostynińskim sądzie?

 

Rano dostałem odpowiedź mejlem i nie mogę przestać przecierać oczu ze zdumienia z takiego oto stanowiska Sądu: 

Zgodnie z Zarządzeniem Prezesa Sądu Rejonowego w Gostyninie z dnia 21 lutego 2012r. zobowiązuję Pana do wykazania, że tekst aktu oskarżenia przeciwko Włodzimierzowi Ś[…] stanowi informację publiczną w kontekście brzmienia art. 6 Ustawy z dnia 6 września 2001r. o dostępie do informacji publicznej, ponadto do wykazania interesu publicznego w uzyskaniu takiej informacji zgodnie z treścią art. 3 ust. 1 wyżej przytoczonej Ustawy – w terminie 7 dni pod rygorem pozostawienia wniosku bez udostępnienia informacji publicznej.

Oczywiście zależało mi bardzo na tym akcie oskarżenia, więc wyjaśniłem Prezesowi Sądu Rejonowego dlaczego uważam, że akt oskarżenia jest informacją. Jeśli zaś chodzi o wykazanie interesu publicznego, odmówiłem wykonania zarządzenia w tym zakresie.

W dniu 29 lutego 2012 r. zatelefonowałem do II Wydziału Karnego Sądu Rejonowego w Gostyninie, celem uzyskania informacji dotyczącej terminu rozpoznania sprawy Włodzimierza Ś. W trakcie rozmowy pracowniczka sekretariatu zażądała ode mnie informacji, w jakim charakterze w tej sprawie występuję. Odparłem, że jako publiczność. Poprosiła mnie, abym chwilę poczekał. W tym czasie słyszałem, jak z kimś rozmawia na ten temat. Wreszcie stwierdziła, że nie udzieli mi takiej informacji, a jeśli chcę ją uzyskać to powinienem skontaktować się z Rzecznikiem prasowym Sądu Okręgowego w Płocku lub napisać pismo. Gdy stanowczo podkreśliłem, że nie jestem dziennikarzem i powołałem się na zasadę jawności rozpoznawania spraw karnych, moja rozmówczyni stwierdziła, abym nie naciskał na nią.

W dniu 8 marca 2012 r. otrzymałem mejlem w pliku Word fragmenty aktu oskarżenia, obejmujące wyłącznie treść samego zarzutu, ale bez uzasadnienia. 1 marca 2012 r. wniosłem skargę do Prezesa Sądu Okręgowego w Płocku zarzucając Prezesowi Sądu Rejonowego w Gostyninie nieprawidłowości w udostępnianiu informacji publicznej.

28 marca 2012 roku otrzymałem odpowiedź Prezesa Sądu Okręgowego w Płocku, który uwzględnił moją skargę i zobowiązał Prezesa Sądu Rejonowego do prawidłowego stosowania przepisów ustawy o dostępie do informacji publicznej, a przede wszystkim wydanie aktu oskarżenia. Jeśli chodzi o informację telefoniczną, to Prezes Sądu potwierdził, że obywatel ma prawo dowiedzieć się, kiedy odbędzie się interesująca go rozprawa, nawet wówczas, gdy nie jest stroną postępowania i chce uczestniczyć w niej jako publiczność.

Dokumenty źródłowe:

Odpowiedź Prezesa Sądu Rejonowego w Gostyninie na wniosek o informację

Odpowiedź Prezesa Sadu Okręgowego w Płocku na skargę

 

Chcesz, aby Twoje prawa były chronione, a politycy mądrze wydawali Twoje pieniądze?

Wspieraj nas lub włącz się w nasze działania

Komentarze 0

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.