Logo Logo Menu
Zamknij

Czy kancelaria prawna może zamiast instytucji odpowiedzieć na wniosek?

Z takim pytaniem zmierzyła się Pani Alina Janicka-Pawlik, która po złożeniu wniosku o udostępnienie informacji publicznej otrzymała odpowiedź nie od dyrektora szkoły, ale reprezentującej szkołę kancelarii adwokackiej.

Wnioskodawczyni chciała uzyskać dostęp do rejestru korespondencji przychodzącej do szkoły. Dyrektor nie zamierzał zrealizować tego wniosku, o czym poinformował za pośrednictwem adwokata, który nie przedstawił dokumentu pełnomocnictwa.

Dlatego do szkoły trafił odrębny wniosek dotyczący współpracy z kancelarią adwokacką. Dyrektor szkoły odpowiedział jednak, że nie dysponuje dokumentami świadczącymi o wspomnianej współpracy, a wszystkich zleceń dokonywano ustnie. Ostatecznie pełnomocnictwo zostało przekazane  przez kancelarię i wynikało z niego, że ma obejmować występowanie w imieniu i na rzecz mocodawcy z roszczeniami przeciwko wnioskodawczyni, w tym m.in. do udzielania odpowiedzi na pisma kierowane przez nią do dyrektora szkoły.

Pani Alina skierowała skargę na bezczynność dyrektora do sądu administracyjnego, wskazując, że w zasadzie nie otrzymała odpowiedzi na wniosek. Podmiotem zobowiązanym nie jest bowiem kancelaria adwokacka, a dyrektor szkoły i tylko on może rozpoznać wniosek o udostępnienie informacji publicznej. Dlatego pełnomocnictwo udzielone kancelarii nie ma w tym zakresie żadnej mocy.

Sieć Obywatelska Watchdog Polska przystąpiła do postępowania przed sądem administracyjnym. Organizacja zwróciła uwagę, że przepisy nie pozostawiają wątpliwości – nawet w przypadku nieobecności dyrektora, co miało miejsce w tej sytuacji, odpowiedzi na wniosek powinna udzielić osoba go zastępująca, a nie adwokat.

25 lutego 2019 r. otrzymaliśmy wyrok w tej sprawie (sygn. akt IV SAB/Gl 223/18, nieprawomocny). Sąd uwzględnił skargę, uznając, że pełnomocnictwo udzielone przez organ adwokatowi nie może dotyczyć rozpatrywania wniosków o udostępnienie informacji publicznej w imieniu podmiotu zobowiązanego:

Sąd odniósł się również do charakteru samego wniosku i uznał, że nawet gdyby odpowiedź została sporządzona w prawidłowy sposób, to wnioskowane informacje stanowią informację publiczną:

 

 

Chcesz, aby Twoje prawa były chronione, a politycy mądrze wydawali Twoje pieniądze?

Wspieraj nas lub włącz się w nasze działania

Komentarze 0

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.