Logo Logo Menu
Zamknij

Druga część posiedzenia podkomisji zajmującej się nowelizacją – artykuł 5a

Podczas pierwszej części posiedzenia (27.07.2011, g. 9.30-13.30) omówiono wszystkie pozostałe punkty nowelizacji (poza art. 5a). Zmian było niewiele, projekt ma priorytetowy charakter dla rządu i widać że obrady mają prowadzić do dyskusji o szczegółach, a nie o zasadniczych rozwiazaniach. 

Podczas obrad Stowarzyszenie Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich poinformowało o utartej linii orzeczniczej sądów administracyjnych, o wyrokach Trybunału Konstytucyjnego, Sądu NAjwyższego i Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, które są sprzeczne z proponowanymi w art. 5a propozycjami. Podkreśliliśmy też, że samo Ministerstwo Finansów wskazywało na możliwość nadawania dpowiednich klauzul w sprawach objętych artykułem 5a – na podstawie istniejącego już prawa.

Zabieraliśmy też głos w sprawie konsekwencji niektórych rozwiązań prawnych – posłowie tylko raz zwrócili na nie uwagę poprawiając nowelizację tak, aby było wiadomo, że sprawy które będą toczyć się przed sądami w sprawie dostępu do informacji zostaną dokończone w starym trybie (zmienia się ścieżka odwoławcza na całkowicie administracyjną, nie będzie sądów cywilnych). 

Artykuł 5a, nie był dyskutowany pierwszego dnia. Dlatego zdążyliśmy przesłać wybór orzecznictwa posłom z Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych przed kolejnym posiedzeniem.

Poinformowaliśmy też posłów, iż nieprawdziwe są informacje podane przez stronę rządową w kwestii konsultacji społecznych na rządowym etapie tworzenia nowelizacji. 

Nagranie video I częsci pierwszego dnia podkomisji znajduje się tutaj. Kolejne dyskusje z pierwszego dnia przedstawiamy w wersji audio. Nagrania wideo z drugiego dnia można obejrzeć tutaj.

Chcesz, aby Twoje prawa były chronione, a politycy mądrze wydawali Twoje pieniądze?

Wspieraj nas lub włącz się w nasze działania

Komentarze 0

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.