Logo Logo Menu
Zamknij

Artykuł 5a padł!

Artykuł 5a rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o dostępie do informacji publicznej oraz niektórych innych ustaw, mówił o tym, że można automatycznie utajnić wiedzę o wszystkim co powstaje w negocjacjach międzynarodowych i przekształceniach własnościowych do momentu zakończenia procesu decyzyjnego i podpisania umów.

Podczas posiedzenia odbyła się dyskusja nad artykułem, którą na bieżąco relacjonowaliśmy na fejsbuku.

Nagrania wideo i audio będą dostępne tak szybko, jak to możliwe.

To niewątpliwe osiągnięcie naszej wspólnej obywatelskiej akcji – zainicjowanego przez Blogmedia24.pl wysyłania protestów przeciw 5a, listów przygotowanych przez Stowarzyszenie Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich i rozsyłanych przez organizacje i obywateli z całej Polski w sprawie wysłuchania publicznego. W efekcie posłowie dwóch opozycyjnych partii zaintersowali się sprawą i zaczęli zadawać pytania. Po stronie koalicji widoczna była całkowita determinacja, aby projekt przeszedł bez problemów przez Sejm. 

Na razie mamy za sobą pierwszy etap procedowania. Przed nami jeszcze posiedzenie komisji mające zatwierdzić decyzje podkomisji, które przewidywane jest w trakcie następnego posiedzenia Sejmu. Głosowanie w komisji odbędzie się prawdopodobnie 17 sierpnia 2011, natomiast drugie czytanie na posiedzeniu plenarnym 18 sierpnia 2011.

Trzeba cały czas pilnować, aby artykuł 5a nie wrócił. Wciąż też niepokoi zmiana trybów odwoławczych. Do tej pory w niektórych przypadkach sprawy szły do sądu administracyjnego, a niektóre do sądów cywilnych. Sądy cywilne działają powoli, wymagają większego wysiłku ze strony skarżących, ale rozpatrują sprawy pod każdym względem, podczas gdy sądy administracyjne patrzą wyłącznie na zachowanie procedur. Zdaniem naszego eksperta – dra Michała Bernaczyka to może stanowić w przyszłości ograniczenie prawa do informacji. Podobnego zdania jest Helsińska Fundacja Praw Człowieka i Izba Wydawców Prasy. 

Warto też zwrócić uwagę, że informacja o nowelizacji ustawy i dostęp do informacji o całym procesie jest niezwykle skąpy, początkowo mieliśmy trudności z wejściem na Komisję, do tej pory (29 lipca 2011) nie pokazała się informacja, że kiedykolwiek została powołana i obradował właściwa podkomisja sejmowa. A przecież ten etap już za nami. 

Nagranie II części obrad podkomisji sejmowej – 28 lipca 2011 roku znajduje się tutaj.

 

Chcesz, aby Twoje prawa były chronione, a politycy mądrze wydawali Twoje pieniądze?

Wspieraj nas lub włącz się w nasze działania

Komentarze 0

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.