Logo Logo Menu
Zamknij

Jak traktować BIP w przypadku osób, które nie mają dostępu do internetu?

O sprawie pisaliśmy już zachęcając do wzięcia udziału w akcji z okazji Tygodnia Informacji Publicznej na przełomie września i października 2011 roku.  

Przypominamy jak wyglądała nasza akcja pocztówkowa:

Pocztówka do wysłania, z opisaną historią i kajdankamiMinisterstwo Sprawiedliwości

Pewien mieszkaniec Zakładu Karnego zwrócił się do Ministerstwa Sprawiedliwości z wnioskiem o udostępnienie treści programu „Proces aktywizacji zawodowej i społecznej byłych więźniów”

Ministerstwo odpowiedziało – zgodnie z prawem – że tylko informacje publiczne, które nie zostały udostępnione w Biuletynie Informacji Publicznej muszą być udostępniane na wniosek. A wnioskowana informacja znajduje się w BIP Ministerstwa. Sęk w tym, że więzienie nie zapewnia dostępu do Sieci, a proszenie funkcjonariuszy służby więziennej o wydruk – jak twierdzi osadzony – „wywołałoby agresywną reakcję i szereg wyrafinowanych szykan”. A co z osobami obłożnie chorymi, samotnymi, nie wychodzącymi z domu, do których przychodzi wyłącznie opieka społeczna i listonosz? Ministerstwo Sprawiedliwości postąpiło zgodnie z prawem, ale czy mądrze i sprawiedliwie? 

Apelujmy do Ministra Sprawiedliwości o to, aby jego pracownicy przestrzegali prawa w interesie obywateli. Przesłanie wydruku nie byłoby złamaniem prawa a raczej pokazaniem, że urzędnik rozumie sytuację obywatela, gdy ten prosi o pomoc. Apele można wysyłać na adres: Ministerstwo Sprawiedliwości, Wydział Informacji, Al. Ujazdowskie 11, 00-950 Warszawa lub wi@ms.gov.pl.

Apel w wersji .doc i .odt

W październiku 2011 roku, Rzecznik Praw Obywatelskich zwróciła się w tej sprawie do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. 

Do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich zwrócił się skazany odbywający karę pozbawienia wolności podnosząc zarzut braku dostępu do informacji publicznej. Przedmiotowy zarzut, po jego zbadaniu potwierdził się. Organ, do którego osadzony skierował wniosek o udostępnienie informacji publicznej, odmówił jego realizacji wskazując, iż jest ona zawarta w Biuletynie Informacji Publicznej (dalej: BIP). W myśl art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112, poz. 1198 ze zm.) [dalej: ustawa] informacje zawarte w BIP nie są udostępniane na wniosek obywatela w formie papierowej.

Trzeba jednak zauważyć, iż problem ma charakter generalny, bowiem coraz większa liczba osób przebywających w jednostkach penitencjarnych zwraca się do różnych organów o zrealizowanie przysługującego im prawa dostępu do informacji publicznej. (…). 

O ciągu dalszym będziemy informować.

 

Chcesz, aby Twoje prawa były chronione, a politycy mądrze wydawali Twoje pieniądze?

Wspieraj nas lub włącz się w nasze działania

Komentarze 0

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.