Co roku sądy administracyjne wydają prawie trzy tysiące wyroków dotyczących dostępu do informacji publicznej. Czy mają one wpływ na realizację prawa do informacji w Polsce?
Jesteśmy przekonani, że linia orzecznicza prezentowana przez sądy ma duży wpływ na to, jak urzędy rozpatrują nasze wnioski o informację. Często władza, odmawiając nam dostępu do żądanych przez nas dokumentów, powołuje się na wyrok sądu administracyjnego, który w podobnej sprawie orzekł, że te materiały nie są informacją publiczną. Z drugiej strony, dochodząc swoich praw, przywołujemy wyroki korzystne dla jawności.
Chcąc zwrócić uwagę na tę zależność między orzecznictwem a realizacją prawa do informacji, już po raz drugi ogłosiliśmy konkurs na najlepszą glosę dotyczącą prawa do informacji. I tym razem czekaliśmy na komentarze do ciekawych, ważnych, dobrych (lub złych) albo kontrowersyjnych orzeczeń dotyczących dostępu do informacji. Warto było czekać, w obu kategoriach – pierwszej dla studentek i studentów oraz drugiej otwartej dla wszystkich – było wiele ciekawych prac, a jury stanęło przed trudnym zadaniem wyboru najlepszych.
Zapraszamy do zapoznania się z wynikami konkursu i tematami zwycięskich glos, które zostaną wydane w formie publikacji, a tutaj dostępna jest zeszłoroczna publikacja.
Chcesz, aby Twoje prawa były chronione, a politycy mądrze wydawali Twoje pieniądze?
Wspieraj nas lub włącz się w nasze działania
Komentarze 0
Dodaj komentarz