Logo Logo Menu
Zamknij

Konkurs na glosę rozstrzygnięty!

Co roku sądy administracyjne wydają prawie trzy tysiące wyroków dotyczących dostępu do informacji publicznej. Czy mają one wpływ na realizację prawa do informacji w Polsce?

wyroki dotyczące dostępu do informacji publicznej

Jesteśmy przekonani, że linia orzecznicza prezentowana przez sądy ma duży wpływ na to, jak urzędy rozpatrują nasze wnioski o informację. Często władza, odmawiając nam dostępu do żądanych przez nas dokumentów, powołuje się na wyrok sądu administracyjnego, który w podobnej sprawie orzekł, że te materiały nie są informacją publiczną. Z drugiej strony, dochodząc swoich praw,  przywołujemy wyroki korzystne dla jawności.

Chcąc zwrócić uwagę na tę zależność między orzecznictwem a realizacją prawa do informacji, już po raz drugi ogłosiliśmy konkurs na najlepszą glosę dotyczącą prawa do informacji. I tym razem czekaliśmy na komentarze do ciekawych, ważnych, dobrych (lub złych) albo kontrowersyjnych orzeczeń dotyczących dostępu do informacji. Warto było czekać, w obu kategoriach – pierwszej dla studentek i studentów oraz drugiej otwartej dla wszystkich – było wiele ciekawych prac, a jury stanęło przed trudnym zadaniem wyboru najlepszych.

Zapraszamy do zapoznania się z wynikami konkursu i tematami zwycięskich glos, które zostaną wydane w formie publikacji, a tutaj dostępna jest zeszłoroczna publikacja.

 

 

Chcesz, aby Twoje prawa były chronione, a politycy mądrze wydawali Twoje pieniądze?

Wspieraj nas lub włącz się w nasze działania

Komentarze 0

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.