Logo Logo Menu
Zamknij

Konkurs na Prawnika Pro Bono – trzymamy kciuki za Szymona Osowskiego!

Na zdjęciu Szymon Osowski

Zgłosiliśmy Szymona Osowskiego do konkursu Prawnik Pro Bono organizowanego przez Fundację Uniwersyteckich Poradni Prawnych, pod patronatem dziennika Rzeczpospolita, ponieważ jego sposób działania całkowicie odbiega od przyjętych norm – nawet dla działalności nieodpłatnej. Niektórym osobom może wydawać się dziwne, że Szymona zgłosiło SLLGO – organizacja, której Szymon przewodzi.Postanowiliśmy jednak zaryzykować.

Formularz wysłała imiennie niżej podpisana – żyjąc w głębokim przekonaniu, że przewodnictwo Szymona w naszej organizacji, które wszak trwa dopiero od roku, to wyraz uznania które otrzymał od członkiń i członków – ludzi aktywnych, krytycznych i wymagających! Warto, aby i inni usłyszeli jak wiele Nominowany wniósł do działań na rzecz prawa do informacji, wzmocnienia praw obywatelskich  i myślenia o upodmiotowieniu mieszkańców wspólnot lokalnych. A wszystko to nie zważając na własne bezpieczeństwo materialne i zdrowy rozsądek  – bo choć teraz możemy płacić za jego pracę,  to nie zawsze tak było. Przez prawie dwa lata – z przerwami – Szymon pracował całkowicie pro bono, dokładając swoje własne pieniądze na przejazdy i organizowanie dodatkowej pomocy dla osób potrzebujących wsparcia prawnego.  

Przygotowując zgłoszenie poprosiłam o rekomendację osoby, które korzystały z pomocy Szymona. Szymon doradzał im w zakresie skarżenia bezprawnych działań administracji do sądów, planowania własnych projektów czy po prostu pomagał przygotowanć szkolenia zawierającego elementy prawa. Oto ich opinie:

„Szymon udzielił mi bezcennego merytorycznego wsparcia (…) w sprawie karnej (art. 23 ustawy o dostępie do informacji publicznej) przeciwko Powiatowemu Inspektorowi Nadzoru Budowlanego w Kłodzku. (…) Sprawie zakończonej uznaniem winy oskarżonego i warunkowym umorzeniem postępowania (..) Na Szymona zawsze można liczyć – jeżeli nie udzieli porady, natychmiast to sprawdzi i oddzwoni. Jest bezinteresowny i zawsze gotowy do pomocy. Szymon to Judym – prawnik pro bono” Wojciech Paszkowski, Sienna.

„Szymona wyróżnia logika w myśleniu i działaniu, konsekwencja, etyka, życzliwość (prawdziwa perła w naszej codzienności!), spójność postaw (jako cecha osobowości) i działań podejmowanych, wrażliwość i świadomość społeczna” Grażyna Rojek, Bolesławów.

„Mniej więcej od 2004 roku Stowarzyszenie zaczęło coraz wyraźniej akcentować w swoich działaniach zasadę przejrzystości i ochronę prawa do informacji. Miało to również bezpośredni związek z pojawieniem się w Stowarzyszeniu młodego prawnika – Szymona Osowskiego. Ilość spraw, w których pro bono według mojej wiedzy zaangażowany był Szymon, przekroczyła setkę” Zenon Michajłowski, Nowa Sól

„Pan Osowski wielokrotnie reprezentował mnie w sądzie, uzyskując satysfakcjonujący mnie wyrok. Powyższą pomoc świadczył bezpłatnie, z dużym zaangażowaniem wykorzystując swą szeroką wiedzę z zakresu przepisów o dostępie do informacji publicznej oraz orzecznictwa z tą problematyką związanego” Anna Magryta-Urban, Koszalin.

„Wszystkie te działania były przecieraniem szlaków na drodze prawa do informacji (…) Chciałbym raz jeszcze gorąco polecić Pana Szymona Osowskiego, jako osobę niezmiernie zaangażowaną w promowanie idei prawa do informacji w Polsce, prawnika dysponującego ogromną wiedzą i doświadczeniem,  a ponadto osobę bardzo życzliwą i z poświęceniem realizującą swoją misję. Uważam, że w pełni zasługuje na zaszczytne miano Prawnika Pro Bono” Jakub Kluziński, Radom.

Szymon, nie rumień się Embarassed. Trzymamy kciuki za Ciebie i dziękujemy Ci za dotychczasową pracę!

 

Katarzyna Batko-Tołuć

Chcesz, aby Twoje prawa były chronione, a politycy mądrze wydawali Twoje pieniądze?

Wspieraj nas lub włącz się w nasze działania

Komentarze 0

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.