Logo Logo Menu
Zamknij

Międzynarodowy Dzień Prawa do Informacji na świecie

Uruchomienie portalu AsktheEU.org

 

Access Info Europe wkrótce uruchomi portal o nazwie AsktheEU.org (zapytaj UnięLogo Pomysłu Zapytaj Unię EuropejskąEuropejską), dzięki któremu każdy będzie mógł złożyć wniosek o dostęp do informacji dotyczących instytucji, urzędów, agencji oraz innych ciał Unii Europejskiej.

 

Wzorowany na założonym przez mySociety, odnoszącym sukcesy WhatDoTheyKnow.com, AsktheEU.org pozwoli użytkownikom wystawiać oceny odpowiedziom jakie zostaną udzielone na poszczególne zapytania, jak też odwoływać się od decyzji administracji europejskiej. Strona będzie generować zestawienia statystyczne obejmujące czas w jakim poszczególne ciała Unii Europejskiej udzielają odpowiedzi, ograniczenia na jakie się powołano, oraz stopień „administracyjnego milczenia”.

—–

Seminarium w Brukseli: Czego Unia Europejska może się nauczyć od innych

 

fotografie osób biorących udział w dyskusji

 

Rankiem, w Międzynarodowym Dniu Prawa do Informacji, na zaproszenie Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich – Nikiforosa Diamandourosa, fińska Minister Rozwoju Międzynarodowego, Heidi Hautala będzie debatować z Thomas’em J. White’m z amerykańskiej misji przy Unii Europejskiej oraz z Helen Darbishire z Access Info Europe, na temat najlepszych praktyk dotyczących otwartego rządu.

Program seminarium oraz zapisy

—-

Walka prawna o przejrzystość nabiera tempa 

symbole sprawiedliwości - waga i młotekTrzech nowych graczy dołączyło do prawnej batalii dotyczącej przyszłości transparentności Rady Unii Europejskiej, która rozegra się przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości (w drugiej instancji).

 

Czechy oraz Hiszpania ogłosiły, że dołączą do Grecji oraz Wielkiej Brytanii, wspierając walkę Rady o to aby utrzymać w tajemnicy nazwy państw członkowskich podczas procedowania zmian w prawie. 

 

Access Info razem z brytyjskimi organizacjami – w tym Open Rights Group, the Campaign for Freedom of Information, oraz Unlock Democracy zamierza wykorzystać Międzynarodowy Dzień Prawa do Informacji, aby zwrócić uwagę na hipokryzję brytyjskiego zaangażowania w tę sprawę, biorąc pod uwagę iż Wielka Brytania jednocześnie jest wiodącym promotorem idei otwartego rządzenia na scenie międzynarodowej.

Pozytywną wiadomością jest fakt iż Parlament Europejski zdecydował się poprzeć Access Info Europe w tej sprawie. Formalnie decyzja ma zostać podjęta 10 października przez parlamentarną Komisję Prawa.

[członkinią tej Komisji jest Pani poseł Lidia Joanna GERINGER de OEDENBERG  , poseł Zbigniew Ziobro  i poseł Tadeusz Zwiefka i jako zastępca poseł Piotr Borys.

Kliknij tutaj aby napisać do swojego rządu o tym problemie

Hiszpania: Nacisk na partie polityczne w sprawie prawa do informacji

na fotografii urna wyborcza i ręka osoby wrzucającej swój głosW przededniu wyborów w Hiszpanii, które odbędą się 20 listopada 2011 roku, Access Info Europe wzywa wszystkie partie polityczne do złożenia obietnicy zmiany prawa, tak aby uwzględniało fundamentalne prawo dostępu do informacji.

Hiszpania jest jedynym krajem europejskim, które nie ma ustawy o dostępie do informacji. Z tego powodu hiszpańskie członkostwo w niedawno utworzonym międzynarodowym Open Government Partnership jest kwestionowane przez Access Info Europe.

28 września, w głównej siedzibie Access Info w Madrycie będzie organizowała okrągły stół dla liderów głównych hiszpańskich partii politycznych, dziennikarzy oraz organizacji społecznych.

 

 

 

 

Chcesz, aby Twoje prawa były chronione, a politycy mądrze wydawali Twoje pieniądze?

Wspieraj nas lub włącz się w nasze działania

Komentarze 0

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.