Logo Logo Menu
Zamknij

Nazwisko prokuratora prowadzącego śledztwo w sprawie Trybunału

Prokuratura wszczęła postępowanie w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa w Trybunale Konstytucyjnym. Chodzi o niedopuszczenie przez prezesa TK do orzekania trojga sędziów, wybranych przez Sejm.

Sprawa wzbudza zainteresowanie społeczeństwa i mediów z uwagi na to, że we wszczęciu postępowania dostrzega się bezprecedensową próbę nacisku na sędziego konstytucyjnego.

Forum Obywatelskiego Rozwoju pyta

FOR postanowiło bliżej przyjrzeć się sprawie i poznać więcej szczegółów, okazało się to bardzo trudnym zadaniem, o czym możemy przeczytać na ich stronie:

W związku z tym, że informacje o sprawie przekazywał Ireneusz Kunert, rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Katowicach, postanowiliśmy uzyskać od rzecznika dodatkowe informacje – poznać imię i nazwisko prokuratora prowadzącego śledztwo. Prokurator Kunert w rozmowie telefonicznej odmówił przekazania tej informacji. W związku z tym do Prokuratora Regionalnego w Katowicach trafił wniosek o udostępnienie informacji publicznej. Uważamy, że nazwisko nie powinno być tajne, bo danych prokuratora prowadzącego nie obejmuje tajemnica śledztwa. Oczekujemy, że Prokuratura Regionalna wyda informację w tym zakresie w trybie dostępu do informacji publicznej. Ze zdziwieniem przyjęliśmy fakt, że przy tak prostym zapytaniu informacja nie została udzielona telefoniczne, choć ustawa o dostępie do informacji publicznej nie wymaga, wbrew stwierdzeniu rzecznika, składania pisemnych wniosków. Opinia publiczna powinna znać nazwisko osoby, która bierze odpowiedzialność za to śledztwo. Naciski prokuratury na prezesa Trybunału Konstytucyjnego o psucie państwa prawa

I Sieć Watchdog pyta

Zawnioskowaliśmy do Prokuratury Regionalnej o:

  • imię i nazwisko prokuratora (imiona i nazwiska prokuratorów) prowadzącego (prowadzących) postępowanie w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa przez prezesa Trybunału Konstytucyjnego,
  • sygnatury akt sprawy dotyczącej postępowania w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa przez prezesa Trybunału Konstytucyjnego.

Co ciekawe, po kilku dniach otrzymaliśmy interesujące nas informacje:

Prokuratura wszczęła postępowanie w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa w TK

Sprawa ta pokazuje smutną rzecz – urzędnikom jest znacznie łatwiej odmówić udostępnienia informacji, gdy nie złożono pisemnego wniosku.Chociaż zgodnie z prawem nie powinno być różnicy między wnioskiem ustnym i pisemnym.

Chcesz, aby Twoje prawa były chronione, a politycy mądrze wydawali Twoje pieniądze?

Wspieraj nas lub włącz się w nasze działania

Komentarze 0

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.