Logo Logo Menu
Zamknij

Obywatele na rzecz otwartego, przejrzystego i rozliczalnego rządu – seminarium dyskusyjne dla strażników prawa do informacji w Europie Środkowo-Wschodniej

Rządy deklarują otwartość i gotowość do aktywnego informowania obywateli i obywatelek. Jednak z doświadczenia wiemy, że deklaracje nie zawsze są tożsame ze stosowaną przez administrację publiczną praktyką. Nieprzejrzyste systemy informowania w internecie, problemy z uzyskiwaniem informacji, ograniczanie jawności procesu legislacyjnego, to tylko niektóre przeszkody, z którymi borykają się obywatele. Jednak ruch na rzecz prawa do informacji ma już swoją historię. W całej Europie powstają organizacje strażnicze w tym obszarze. W niektórych krajach zaczęły działania 15 lat temu – jak w Bułgarii, w innych te inicjatywy te są stosunkowo młode. Wszyscy jednak szukają skutecznych sposobów kontroli i widzą potrzebę wzajemnego wspierania się i wymiany. Zaprosiliśmy więc do Warszawy przedstawicieli najbardziej istotnych organizacji działających na rzecz prawa do informacji z Armenii, Bułgarii, Czech, Gruzji, Litwy, Rosji, Rumunii, Ukrainy i Węgier.

Przez 3 dni będziemy rozmawiać o tym, jak obywatele mogą działać na rzecz otwartego, przejrzystego i rozliczalnego rządu. Korzystając z doświadczenia uczestników i uczestniczek z 10 państw, postaramy się wspólnie odpowiedzieć na pytania: kim jest strażnik prawa do informacji, jak powinno wyglądać aktywne informowanie i jak ono wygląda w praktyce, czy można zachęcić ludzi do korzystania ze swojego prawa do informacji, jak prowadzić kampanie społeczne i akcje bezpośrednie, jak korzystać z nowych technologii oraz jak wykorzystywać litygację strategiczną.

Dobór uczestniczących państw nie był przypadkowy. Zaprosiliśmy przedstawicieli organizacji z państw członkowskich Unii Europejskiej, państw, które dopiero od 20 lat budują swoją demokrację i państw, które tę drogę mają jeszcze przed sobą. Wspólnie sprawdzimy czy regulacje prawne i nastawienie władz do aktywnego informowania mieszkańców, się różnią. Uważamy jednak, że w większości państw organizacje działające na rzecz prawa do informacji mają podobne problemy. Takie spotkania są więc okazją do wspólnej dyskusji, wzajemnych inspiracji, wymiany doświadczeń oraz ewaluacji metodologii pracy organizacji działających na rzecz prawa do informacji.

Program spotkania

Spotkanie finansowane jest ze środków programu Wschód Wschód Open Society Foundation i Fundacji im. Stefana Batorego.

 

 

Chcesz, aby Twoje prawa były chronione, a politycy mądrze wydawali Twoje pieniądze?

Wspieraj nas lub włącz się w nasze działania

Komentarze 0

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.