Logo Logo Menu
Zamknij

Obywatelko, obywatelu! Odzyskajmy nasz kraj

28 czerwca o godz. 14.00 zapraszamy na spotkanie dotyczące roli jawności w procesie stanowienia prawa. Będzie ono transmitowane na profilu Facebooku oraz YouTubie Watchdoga.

Dołącz do wydarzenia!

„Dokument wewnętrzny” – znacie to? Staraliście się o ważną informację świadczącą o tym, jak działa urząd, mogącą wskazywać na nieprawidłowości i wpływać na losy Waszej społeczności, ale drzwi do wiedzy zostały Wam zatrzaśnięte przed nosem? Czy znaleźliście kiedykolwiek definicję „dokumentu wewnętrznego” w ustawie o dostępie do informacji publicznej? A może definicji nie znacie, ale umiecie wytłumaczyć, co to jest? Czy mail jest właśnie takim dokumentem? A nagranie posiedzenia rady gminy zrobione na dyktafonie? A może lista wniosków o informację, które wpłynęły do ministerstwa? Lub opinia złożona w procesie legislacyjnym?

A może wierzycie, że państwo powinno działać jawnie? Może hołdujecie rewolucyjnej tezie, że administracja w pierwszej kolejności działa jawnie, a żeby coś ukryć, musi mieć do tego solidne podstawy ustawowe? W sumie nie zdziwilibyśmy się, gdybyście powiedzieli, że nic już nie wiecie. Ani jak jest, ani jak być powinno.

Bo my niestety coraz częściej mamy ochotę powiedzieć: „Coście uczynili z tą krainą!”  Jeszcze 20 lat temu zakładano, że w naszym kraju obywatel/obywatelka będzie silny/a siłą swoich praw. Dziś coraz częściej widać, że egzekwowanie praw spotyka się całkowitą obojętnością systemu ich ochrony. Prawa mamy na papierze. Jeśli ktoś chce nam utrudnić ich realizację, często robi to, udając, że działa zgodnie z zasadami. Złe zachowania nie są napiętnowane. I nie są to pojedyncze przypadki, a bardzo częste.

Sieć Obywatelska Watchdog Polska wzięła się za porządkowanie jednej z takich „stajni Augiasza” (więcej o projekcie Jawność procesu decyzyjnego warunkiem rządów prawa). Jest nią „przykrywka” w postaci dokumentu wewnętrznego. Używana od 2010 roku. Rozpleniona w administracji i sądownictwie administracyjnym. Wciąż się rozlewająca i zmieniająca obejmowane obszary. Czy obywatele i obywatelki nie mają swojego zdania w tej sprawie? Wielu z nas ma, ale nasza skuteczność jest zbyt mała. Zmieńmy to! Zapraszamy na spotkanie dotyczące projektu ze środków programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego przez Islandię, Norwegię i Liechtenstein i wdrażanego przez Fundację Akademia Organizacji Obywatelskich, Fundację im. Stefana Batorego i Fundację Stocznia.

Ten projekt to pierwszy krok do zmiany sytuacji. O czym chcemy mówić?

  • Czym jest dokument wewnętrzny – zdaniem wielu polskich instytucji, w tym tych, które chronią nasze prawa (sądów administracyjnych).
  • O wątpliwych podstawach wprowadzenia do obiegu pojęcia dokumentu wewnętrznego.
  • O tym, co będziemy robić w projekcie.

Spotkanie będzie miało formę otwartego wydarzenia online, na żywo. Katarzyna Batko-Tołuć i Szymon Osowski, przedstawiciele Zarządu Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska, którzy od lat przyglądają się sytuacji, opowiedzą o planowanych przez nas działaniach oraz przedstawią problematykę “dokumentu wewnętrznego” w orzecznictwie sądów administracyjnych.

Spotkanie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy.

Kiedy: 28 czerwca 2021 roku, o godzinie 14.00

Gdzie: fanpejdż Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska na Facebooku oraz kanał na Yotubie

Dołącz do wydarzenia!

Działania stanowią część projektu realizowanego z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Chcesz, aby Twoje prawa były chronione, a politycy mądrze wydawali Twoje pieniądze?

Wspieraj nas lub włącz się w nasze działania

Komentarze 0

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.