Logo Logo Menu
Zamknij

Prawo do informacji zagrożone. Protestujmy!

W ostatnich tygodniach rządzący dostarczają nam wielu powodów, by wyrażać nasz obywatelski sprzeciw. Teraz pojawił się na horyzoncie kolejny – jawność w Polsce jest zagrożona. 15 grudnia 2021 roku Trybunał Konstytucyjny zajmie się wnioskiem Małgorzaty Manowskiej (I Prezes Sądu Najwyższego) o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją niektórych przepisów ustawy o dostępie do informacji publicznej.

62 organizacje społeczne apelowały w marcu tego roku do Małgorzaty Manowskiej o wycofanie wniosku z TK, niestety bezskutecznie: Nie pozwólmy ograniczyć dostępu do informacji!Małgorzata Manowska zignorowała obywateli.

Rozprawa przed TK została wyznaczona w przyspieszonym trybie (nie zachowano standardowych 30 dni na doręczenie uczestnikom postępowania zawiadomienia o jej terminie). Jest presja. Dlaczego?

Po pierwsze dlatego, że 9 grudnia 2021 roku Sąd Rejonowy dla Warszawy-Woli ma wydać wyrok w sprawie Fundacji Lux Veritatis (o sprawie: Sprawa Lux Veritatis – miara zawłaszczenia państwa i braku praworządności). Wyrok ma dotyczyć tego, czy zarząd Fundacji, w którym jest Ojciec Tadeusz Rydzyk, jest winny nieudostępniania informacji publicznej. Podstawą oskarżenia jest artykuł 23 ustawy o dostępie do informacji publicznej i to właśnie w sprawie zgodności z Konstytucją tego artykułu będzie się wypowiadał Trybunał Konstytucyjny.

„Podpadły” także inne przepisy, m. in. takie, które pozwalają nam sprawdzić, jakie konkretnie osoby korzystają z publicznych pieniędzy lub przyglądać się działalności takich podmiotów jak na przykład Polska Fundacja Narodowa. Po 15 grudnia 2021 r. jawność w tych sprawach prawdopodobnie przestanie istnieć.

Dlatego 15 grudnia 2021 o godz. 10.15 będziemy pod Trybunałem Konstytucyjnym, by zamanifestować naszą niezgodę na ograniczenie prawa do informacji. Chodźcie z nami! Pokażmy, że nie zgadzamy się na odebranie nam prawa do informacji!

Nie mamy złudzeń, że jesteśmy w stanie zatrzymać walec, którym chce się rozjechać nasze prawa, ale ważna jest nasza obecność, niezgoda na demolowanie państwa prawa, na bezkarność ulubieńców władzy i samej władzy. Nie pozwólmy, by bez echa przeszło tak rażące manipulowanie możliwościami rozliczania władzy i by można było mówić, że nikt nie protestował. A poza wszystkim spotkajmy się i wesprzyjmy.

Plan działań pod TK – 15 grudnia

10.15 Spotykamy się pod Trybunał Konstytucyjnym, al. Jana Chrystiana Szucha 12A
10.30 Briefing dla dziennikarek i dziennikarzy
10.45 Krótkie wypowiedzi osób, które zechcą powiedzieć dlaczego jawność jest ważna
11.00 Rozpoczęcie rozprawy i transmisja
12.00 Gorąca herbata i posiłek dla osób uczestniczących
14.30 Zakończenie demonstracji

Działania stanowią część projektu realizowanego z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Chcesz, aby Twoje prawa były chronione, a politycy mądrze wydawali Twoje pieniądze?

Wspieraj nas lub włącz się w nasze działania

Komentarze 0

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.