Logo Logo Menu
Zamknij

Sąd przyznał nam rację! Premier nie może ukrywać informacji o tarczy antykorupcyjnej

WokandaPrzypominamy: Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku wydanym w dniu 16 grudnia 2010 r. uchylił decyzję Premiera, odmawiającą Stowarzyszeniu Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich dostępu do informacji publicznej. Sprawa dotyczyła  protokołu nr 5/2008 z posiedzenia Kolegium ds. Służb Specjalnych, a dokładnie fragmentu dotyczącego polecenia Prezesa Rady Ministrów powołującego  tzw. Tarczę Antykorupcyjną. 

Informacje o Tarczy podały media w 2008 roku, a rząd przedstawił ją w dokumencie opublikowanym z okazji 500 dni rządu Donalda Tuska. Ponieważ nie można było dotrzeć do dokładniejszych informacji o projekcie, w kwietniu 2009 Antykorupcyjna Koalicja Organizacji Pozarządowych wystąpiła do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z listem, w którym postawiła 11 pytań dotyczących zasad powołania i działania oraz rezultatów realizacji projektu „Tarcza Antykorupcyjna” . 

Odpowiedź Kancelarii na pismo Koalicji była ogólnikowa. Poinformowano, że Tarcza Antykorupcyjna nie ma sformalizowanego charakteru, a każda z tworzących ją służb – ABW, CBA i SKW – w trakcie realizacji tego projektu wykonuje właściwe dla niej zadania w ramach posiadanych budżetów. Oznacza to, że nie przeznaczono na projekt dodatkowych środków finansowych. Podano również, że do objęcia Tarczą wyselekcjonowano „161 procedur zamówień publicznych oraz 79 podmiotów przeznaczonych do prywatyzacji”. 

Odmówiono odpowiedzi na pytanie dot. sposobu powołania Tarczy ze względu na niejawność tej informacji.

W tej sytuacji powołując się na Ustawę o dostępie do informacji publicznej jeden z członków AKOP – Stowarzyszenie Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich, wystąpił do KPRM z wnioskiem o wydanie odmowy dostępu do informacji publicznej. Po przejściu całej procedury Stowarzyszenie zaskarżyło postępowanie Premiera do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

W wyroku uchylającym decyzję Premiera, wydanym w grudniu 2010 r. sąd  wskazał m.in., że Prezes Rady Ministrów swoim działaniem pozbawił go możliwości skutecznego sprawowania wymiaru sprawiedliwości. Premier nie przekazał sędziom dokumentu zawierającego informacje dotyczące Tarczy, uniemożliwiając tym samym kontrolę prawidłowości stosowania ustawy o ochronie informacji niejawnych. W treści skargi kasacyjnej, pełnomocniczka Premiera podtrzymała argumenty, że nie ma możliwości prawnych zaznajomienia sądu z informacją uznaną za niejawną i w związku z tym rozstrzygnięcie WSA w Warszawie uznaje za nieprawidłowe. 

Informacja o rozprawie.

 

Logo Fundacji Komunikacji SpołecznejLogo Helsińskiej Fundacji Praw CzłowiekaLogo Szkoły LiderówLogo CEOLogo SLLGO

Logo Fundacji im. Stefana Batorego

 

Chcesz, aby Twoje prawa były chronione, a politycy mądrze wydawali Twoje pieniądze?

Wspieraj nas lub włącz się w nasze działania

Komentarze 0

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.