Logo Logo Menu
Zamknij

Strażnikiem prawa może być każdy i to już dziś!

Często słyszymy, iż wiele osób czuję potrzebę angażowania się w działalność strażniczą. Jednocześnie często słyszymy również, że nie wiedzą oni jak, mają ograniczony czas, nie chcą od razu angażować się w duże projekty, że nie mają narzędzi do zrobienia tego.

Od dziś to się zmienia – udostępniamy wszystkim chętnym gotowe narzędzie umożliwiające przeprowadzenie monitoringu Biuletynu Informacji Publicznej wybranej jednostki samorządu terytorialnego.

Zachęcamy wszystkich do korzystania z narzędzia, do przeprowadzania monitoringu, a następnie do sporządzenia z niego wniosków i poinformowania o wynikach badany urząd oraz nas – Stowarzyszenie Razem dla Innych. Zachęcamy przy tym do zapoznania się z FAQ narzędzia, które wyjaśnia wiele punktów narzędzia oraz pozwoli efektywniej przeprowadzić monitoring na podstawie naszego narzędzia.

Przypominamy również, że zgodnie z przyjętymi zasadami monitoring powinny przeprowadzać w tym samym czasie niezależnie od siebie dwie osoby – co pozwala uzyskać, po porównaniu wyników, maksymalnie rzetelne informacje. Pamiętajmy również, że badamy nie tylko czy wszystkie prawnie zagwarantowane informacje są zamieszczone na BIP-ie, ale również to, czy dana informacja publiczna jest dostępna dla obywatela. Badamy więc również dostępność tych informacji, czyli czy możemy je znaleźć w rozsądnym czasie na BIP-ie czy też potrzebujemy na to np. godzinę.

Przy tej okazji zachęcamy również do zapoznania się z raportem z monitoringu Biuletynów Informacji Publicznej gmin, powiatów, urzędu marszałkowskiego i wojewódzkiego województwa warmińsko-mazurskiego – który to monitoring przeprowadziliśmy w lipcu i sierpniu 2009 roku w ramach projektu „BIP – Bezpośrednią Informację Proszę”, dofinansowanego przez Fundację im. St. Batorego.

Jeszcze raz zachęcamy do przeprowadzania monitoringów BIP-ów i informowania nas o wynikach. „Żaden kraj nie może być dobrze rządzony, dopóki wszyscy jego obywatele nie będą pamiętać, że są strażnikami prawa” (Mark Twain).

           Stowarzyszenie Razem dla Innych
Fundacja im. Stefana Batorego

Chcesz, aby Twoje prawa były chronione, a politycy mądrze wydawali Twoje pieniądze?

Wspieraj nas lub włącz się w nasze działania

Komentarze 0

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.