Logo Logo Menu
Zamknij

Tajność może być zabójcza. Co na to NFZ?

30 sierpnia 2011 roku, o godzinie 14.30 w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Krakowie, w sali 1 odbędzie się rozprawa przeciwko małopolskiemu oddziałowi Narodowego Funduszu Zdrowia, który nie odpowiedział na wniosek w sprawie udostępnienia wszystkich ofert podmiotów jakie ubiegały się o dofinansowanie świadczeń na rok 2011. 

Kwestia ta dotyczy zarówno pacjentów, którzy nie mają pewności jaka właściwie usługa powinna być oferowana w danej placówce, jak też niepewności inwestowania w sprzęt medyczny przez przedsiębiorstwa świadczące usługi medyczne – a to ostatecznie odbija się na bezpieczeństwie pacjenta. Pisano o tym w lutym 2011 roku na portalu Rynek Zdrowia.

Nie da się ukryć, że ograniczenie dostępu do informacji o kontraktowaniu mogło zachęcać niektóre placówki do podkoloryzowania ofert. NFZ ma z tym teraz problem. Oto np. Jacek Kopocz, rzecznik śląskiego NFZ informuje o rozpoczęciu szeroko zakrojonej kontroli, zwłaszcza nowych podmiotów, które otrzymały kontrakty.

W województwie pomorskim są już pierwsze efekty takiej weryfikacji świadczeniodawców. Mariusz Szymański z Pomorskiego NFZ mówi nam o pięciu przypadkach ewidentnego poświadczenia nieprawdy, w tym takich, o których powiadomiono prokuraturę.

Najlepszą formą kontroli jest jawność – świadczeniobiorcy ocenią dzięki niej czy otrzymali usługę zgodną z ofertą, a konkurenci czy faktycznie oferta osiąga wymagany przez NFZ standard.  Poza tym pacjenci zainteresowani są tym jakie kwalifikacje mają leczący ich lekarze, jakie przeszli szkolenia i jakie mają stopień specjalizacji. Jak pokazują inne doświadczenia, zainteresowani wzbudza też kwestia tego jak wypadają wyniki kontroli Sanepidu i czy szpital dobrze prowadzi swoją dokumentację. Co jakiś czas wybucha afera, po której okazuje się, że instytucje powołane do kontroli zaniedbały właściwe czynności bądź też po prostu niemożliwe jest właściwe sprawowanie nadzoru administracyjnego nad każdym szczegółem działania placówek. Po to między innymi wymyślono jawność – dla naszego bezpieczeństwa. Tajność w przypadku zdrowia może być śmiertelna i dlatego warto dbać o zmianę przyzwyczajeń i wewnętrznych regulaminów obowiązujących w takich instytucjach jak NFZ. Te instytucje – jako finansowane ze środków publicznych – też obowiązuje Artykuł 61 Konstytucji i ustawa o dostępie do informacji publicznej. 

 

Chcesz, aby Twoje prawa były chronione, a politycy mądrze wydawali Twoje pieniądze?

Wspieraj nas lub włącz się w nasze działania

Komentarze 0

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.