Logo Logo Menu
Zamknij

Tydzień Informacji Publicznej 2011

W tym roku będzie to wydarzenie szczególne. Po pierwsze 6 września 2011 roku mija 10 lat od kiedy została przyjęta przez parlament ustawa o dostępie do informacji publicznej. Po drugie „tydzień” obchodów święta prawa do informacji objął praktycznie cały wrzesień i część października, a wydarzenia w ramach Tygodnia zaczęło organizować kilkanaście organizacji!

Razem świętujmy nasze prawo do informacji! Zachęcamy do włączenia się działania PC DIP!

Działania bezpośrednie

W tym roku zapraszamy do działań bezpośrednich i śmiałego korzystania z prawa do informacji. Już teraz namawiamy do składania wniosków o informację związanych z kilkoma wybranymi  – istotnymi dla życia każdego z nas – obszarami. 

28 września sfotografujmy dokumenty udostępnione przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Połączmy przyjemne z pożytecznym i spotkajmy się razem w siedzibie Funduszu!

Ale zanim tam ruszymy, Pozarządowe Centrum Dostępu do Informacji ogłosi kolejną edycję konkursu „Wyważanie otwartych drzwi” – w zeszłym roku nagrodziliśmy sporo dobrych praktyk urzędów związanych z informowaniem, napiętnowane przez nas negatywne przykłady w wielu wypadkach zakończyły się w sądzie, a sprawy zostały wygrane przez obywateli!

Zachęcamy również do zainteresowania Waszych sąsiadów kwestią dostępu do informacji – pomóżcie im dowiedzieć się jakie mają prawa, wydrukujcie któryś z plakatów sąsiedzkich i powieście go na tablicy ogłoszeń w  Waszym bloku, na osiedlu czy w miejscowości. Niech tablice i słupy ogłoszeniowe nie świecą pustkami!

obraz plakatu do wydrukowania

do pobrania: plakat 1, plakat 2.

Użyjcie swojego telefonu komórkowego lub aparatu i sfotografujcie plakat, a następnie przyślijcie na adres dip@lgo.pl. Zebrane fotografie będziemy umieszczać na naszej stronie www.informacjapubliczna.org.pl

Możecie też nawiązać kontakt z europosłami i Ministrem Spraw Zagranicznych wysyłając z list z prośbą o to, aby bronili przejrzystości i jawności działania władz publicznych. Obywatele Europy wygrali w sądzie, ale jak się okazuje – wciąż istnieje zagrożenie, że niektóre państwa członkowskie postarają się o ukrywanie informacji. Zadbajmy o to, by Polska nie przyłączyła się do apelacji Rady Unii Europejskiej!

Prosimy, dzielcie się swoimi doświadczeniami związanymi z dostępem do informacji! Możecie nam napisać o Waszych problemach i sukcesach. Pamiętajcie, że każde doświadczenie uczy innych – czasem krzepi, a czasem ostrzega. Ważne jednak, żebyście pokazali innym dlaczego jakaś informacja była dla Was istotna i jak Wam poszło z jej uzyskiwaniem. Przeczytajcie również tekst przygotowany w Fundacji im. Stefana Batorego. Dobrze pokazuje jak można sprawdzać deklaracje polityków – to szczególnie aktualne w kampanii wyborczej! Choć niestety pokazuje także, że trudno korzystać z praw obywatelskich, jeśli władza nie wykonuje wyroków sądów. 

Edukacja

Wrzesień i październik 2011 roku będą także obfite w działania edukacyjne związane z dostępem do informacji. Chcecie dowiedzieć się więcej o tym, dlaczego dostęp do informacji publicznej jest ważny dla każdego obywatela? Spotkajcie się z nami na kawie, pikniku, weźcie udział w naszym warsztacie!

Z okazji Tygodnia Obywatelskiego, który towarzyszy Ogólnopolskiemu Forum Inicjatyw Pozarządowych, 15 września nasze Centrum zorganizuje spotkanie poświęcone dostępowi do informacji w warszawskiej kawiarni Kępa Café

A 17 września od 11.00 do 18.00 będzie można nas spotkać na Pikniku Organizacji Pozarządowych na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, gdzie gwarantujemy moc przeżyć związanych z dostępem do informacji .

Zachęcamy też do zgłaszania się na warsztaty z dostępu do informacji publicznej. Powiadomcie znajomych! W tym roku będziemy w Gdańsku, Krakowie, Szczecinie i Warszawie. A może sami chcecie zorganizować warsztat w swojej instytucji czy organizacji? Jeśli tak – weźcie udział w konkursie! Uwaga termin zgłoszeń mija 24 września!

Działamy w koalicji! 

Nie tylko Pozarządowe Centrum Dostępu do Informacji Publicznej planuje organizację spotkań edukacyjnych z okazji Międzynarodowego Dnia Prawa do Informacji. W czerwcu tego roku powstała Koalicja na rzecz dostępu do informacji publicznej, która zrzesza organizacje oraz instytucje, których celem jest doprowadzenie do zdecydowanej poprawy w udostępnianiu informacji publicznej Polsce. Oczywiście należymy do tego gremium. Pierwszym działaniem Koalicji są właśnie obchody święta prawa do informacji we wrześniu. Jej inni członkowie – Centrum Aktywności Społecznej PRYZMAT z Suwałk oraz Stowarzyszenie Bona Fides z Katowic – także planują organizowanie szkoleń. 

Przy okazji obchodów święta prawa do informacji – zwłaszcza rocznicowych – konieczne są podsumowania. We wrześniu i październiku zostaną opublikowane raporty z monitoringów realizowanych przez Pozarządowe Centrum Dostępu do Informacji Publicznej (wyniki badania dostępu do informacji prawie wszystkich gmin w Polsce) oraz Stowarzyszenie Bona Fides (indeks aktywności katowickich radnych) oraz opracowania tematyczne przygotowane przez Forum Obywatelskiego Rozwoju i Instytut Allerhanda

Cieszmy się jawnością!

Poza tym – nie tylko we wrześniu – cieszmy się tym, że życie publiczne jest coraz bardziej otwarte i przejrzyste i wykorzystujmy wolność dzielenia się informacją korzystając z narzędzi internetowych przygotowanych przez Centrum Cyfrowe: Projekt Polska, Fundację e-Państwo, Stowarzyszenie 61 czy Stowarzyszenie Klon/Jawor.

Przez 10 lat obwiązywania ustawy wokół informacji publicznej zaczęło się sporo dyskusji. To dobry znak, ale wiele jeszcze nam brakuje do poziomu przejrzystości i zaufania społecznego charakterystycznych dla krajów skandynawskich. A takie standardy chcemy osiągnąć. Dlatego zobaczmy ile już zrobiliśmy i zakasujmy rękawy do dalszej pracy!

 

 

Chcesz, aby Twoje prawa były chronione, a politycy mądrze wydawali Twoje pieniądze?

Wspieraj nas lub włącz się w nasze działania

Komentarze 0

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.