Logo Logo Menu
Zamknij

Przejrzystość konsultacji w ramach procesu Universal Periodic Review (UPR) – raport Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska

Polska  już po raz trzeci będzie uczestniczyła w Powszechnym Przeglądzie Okresowym Praw Człowieka (Universal Periodic Review, UPR). Proces polega na weryfikacji, czy wewnętrznymi regulacjami państwo nie narusza postanowień zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych i Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.

Przed samym przeglądem każde państwo przygotowuje raport krajowy, za który w Polsce odpowiedzialne jest Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Raport powstał na początku lutego 2017 roku, w jego pierwszym punkcie czytamy, że został skonsultowany z przedstawicielami organizacji pozarządowych.

Sieć Obywatelska Watchdog Polska przyglądała się procedurze opracowania projektu krajowego i sam proces konsultacji raportu uważamy za dalece niewystarczający. O terminach spotkań informowano w ostatniej chwili, organizacje pozarządowe mogły wprawdzie zgłaszać swoje uwagi, jednak nie udostępniono im projektu raportu. MSZ nie dość, że nie przekazało organizacjom żadnych materiałów przed spotkaniem konsultacyjnym, to jeszcze uznało, że zarówno projekt, jak i wkłady poszczególnych resortów, nie stanowią informacji publicznej. Organizacje nie konsultowały końcowej wersji raportu, nie wiedziały zatem, czy jakiekolwiek ich uwagi zostały uwzględnione.

Sam raport, mimo że jest oficjalnym dokumentem urzędowym, nie został umieszczony na stronie MSZ. Żeby poznać jego treść, musieliśmy zawnioskować o nią w trybie dostępu o informację publiczną.

Zapraszamy do zapoznania się z raportem naszej prawniczki, Pauli Kłucińskiej, na temat konsultacji projektu krajowego.

Chcesz, aby Twoje prawa były chronione, a politycy mądrze wydawali Twoje pieniądze?

Wspieraj nas lub włącz się w nasze działania

Komentarze 0

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.