Logo Logo Menu
Zamknij

Prawnicy dla Jawności!

Od wielu lat prowadzimy poradnię, do której zgłaszają się po bezpłatną pomoc wszyscy, którym władza nie chce odpowiadać na ich pytania. Czy dużo jest takich osób? Mnóstwo, żeby im skuteczniej pomagać, powiększyliśmy zespół naszej poradni. Pomóż nam ją finansować, to bardzo duże obciążenie dla naszej organizacji, która nie przyjmuje publicznych pieniędzy, aby zachować niezależność. Przyłącz się do budowania jawności w Polsce, zajrzyj na pomagam.pl/jawnosc i dorzuć tyle, ile możesz.

Bezpłatne porady prawne z dostępu do informacji publicznej

Wszyscy mamy prawo do wiedzy o tym, co robią władze i jak wydają nasze pieniądze. Gwarantuje nam to art. 61 Konstytucji RP oraz Ustawa o dostępie do informacji publicznej z 6 września 2001 roku.

Teoretycznie łatwo tę wiedzę uzyskać – wystarczy wysłać maila i czekać na odpowiedź. Jednak rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Urzędnicy niejednokrotnie piętrzą problemy, posługując się przy tym administracyjno – prawniczym żargonem. Zdarza im się również twierdzić, że nie rozumieją pytania, żądać opłaty lub po prostu nie odpowiedzieć.

Co wtedy zrobić? W jaki sposób skutecznie wyegzekwować swoje prawo do informacji?

Od 10 lat pomagamy w takich sytuacjach, a od 2015 roku działa nasza poradnia internetowaPrawnicy i prawniczki (pracownicy i wolontariusze Sieci) odpowiadają na wszystkie pytania i wątpliwości dotyczące dostępu do informacji. Udzielają konsultacji telefonicznych, pomagają pisać pisma do sądu, jeśli trzeba, wspierają podczas rozpraw, interweniują w różnych instytucjach (np. u Rzecznika Praw Obywatelskich). Pomoc jest bezpłatna.

Dziesiątki osób dziennie napotyka na problemy z dostępem do informacji, być może jesteś jedną z nich.

Pomóż w finansowaniu naszej rozrastającej się poradni, wpłacając dowolną kwotę na jej rzecz. Potrzebujemy 16 125 zł miesięcznie, aby móc zapłacić czworgu prawnikom za ich pracę. Jak się domyślacie, nie zarabiają u nas kokosów, a swoją pracę traktują jak misję (informację na temat ich wynagrodzeń znajdziesz w naszym Biuletynie Informacji Publicznej – BIP-ie).

UWAGA: Pieniądze zbieramy do końca października.

mateusz-paulawilk
Mateusz Bogucki, Paula Kłucińska, Bartosz Wilk

Zespół poradni tworzą:

Paula Kłucińska – prawniczka, ze Stowarzyszeniem związana od sierpnia 2014 r. Przez ponad rok była wolontariuszką Sieci Watchdog – brała udział w rozprawach, z których pisała relacje, przygotowywała pisma prawne na potrzeby Stowarzyszenia oraz prowadzonego poradnictwa prawnego. Od października 2015 r. współpracownica, a od września 2016 r. pracownica Sieci. Obroniła pracę magisterską na temat ograniczeń w dostępie do informacji.

Pomagała m.in. w następujących sprawach:

  • naliczania cenników za dostęp do informacji publicznej,
  • odmowy udostępniania mieszkańcom nagrań z sesji rady gminy,
  • nieudostępniania informacji przez spółki komunalne.

Mateusz Bogucki – wspiera działania Stowarzyszenia związane z dostępem do informacji publicznej od października 2014 r. Do kwietnia 2016 r. wolontariusz, obecnie współpracownik Sieci Watchdog. Współautor analiz dotyczących funkcjonowania przepisów karnych w dostępie do informacji oraz aktów wydawanych przez Samorządowe Kolegia Odwoławcze w trybie dip.

Interweniował m.in. w następujących sprawach:

  • administratora szkoły, który przekazał w sposób nieuprawniony jej Dyrektorce dane osoby, która wnioskowała o informacje na temat wyjazdów służbowych pracowników tej placówki,
  • dyrektora MOPS-u, który odmawiał udostępnienia informacji na temat wykształcenia, stażu pracy, daty zatrudnienia i wynagrodzenia pracowników,
  • PKP Intercity, które uznało, że protokoły z oględzin miejsca wypadku nie stanowią informacji publicznej.

Bartosz Wilk – prawnik. Dołączył do działań Sieci w październiku 2013 roku jako uczestnik Obywatelskiego Monitoringu Sportu, następnie wspierał nas jako wolontariusz w działaniach związanych z monitorowaniem sportu lokalnego, jak i z dostępem do informacji publicznej. Od czerwca 2014 r. członek Stowarzyszenia, od czerwca 2016 r. członek Zarządu. Obronił pracę magisterską „Pojmowanie informacji publicznej w kontekście konstytucyjnego prawa do informacji publicznej i jego ograniczeń”.

Zajmował się min. sprawami:

  • dostępu osób niepełnoletnich, dziennikarzy i organizacji pozarządowych do informacji publicznej,
  • legalności inwigilacji prowadzonej przez ABW,
  • związanymi z udostępnianiem informacji o funkcjonowaniu szpitali.

Szymon Osowski – prawnik, w Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska od 2006 roku, od 2010 roku Prezes Zarządu organizacji. Jego codzienna praca to śledzenie, jak wygląda tworzenie prawa w obszarze jawności i praw obywatelskich, przygotowywanie spraw sądowych, spotkania z ludźmi z całej Polski. Był wielokrotnie doceniany za swoją działalność – w 2014 roku otrzymał od Prezydenta RP Złoty Krzyż Zasługi, a od 2012 roku Dziennik Gazeta Prawna umieszcza jego nazwisko na liście najbardziej wpływowych prawników w Polsce. Koordynuje pracę poradni, udziela również porad.

Sprawy, w których pomagaliśmy

Co kilka dni na portalu pomagam.pl będziemy Wam przedstawiać kolejną sprawę, w której pomogliśmy. Na początek historia Pani Moniki.

Pani Monika zajmowała mieszkanie komunalne z dwiema niepełnosprawnymi córkami. W pewnym momencie dostała nakaz eksmisji. Zaproponowano jej lokal zastępczy, ale nie był przystosowany do potrzeb jej córek, musiałaby przeprowadzić w nim gruntowny remont, na który nie było jej stać. Tak się złożyło, że sąsiadką pani Moniki była członkini naszej organizacji. Kiedy mama niepełnosprawnych dzieci skarżyła się, że nie ma dla niej odpowiedniego lokalu zastępczego, Kasia podpowiedziała, że może przecież dowiedzieć się w urzędzie, jak jest naprawdę, składając wniosek o dostęp do informacji publicznej. Jeśli nie wie, jak to zrobić, niech zgłosi się do naszej poradni. Pomogliśmy pani Monice napisać wniosek, na który urząd odpowiedział w ustawowym czasie (14 dni) i okazało się, ze miasto dysponuje jednak lokalami przystosowanymi do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W bardzo prosty sposób udało się rozwiązać trudną życiową sytuację. Dużo częściej jednak trafiają do nas sprawy, w których napisanie wniosku jest dopiero początkiem batalii o dostęp do informacji publicznej.

Chcesz, aby Twoje prawa były chronione, a politycy mądrze wydawali Twoje pieniądze?

Wspieraj nas lub włącz się w nasze działania

Komentarze 0

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.