Logo Logo Menu
Zamknij

(Nie)tajne wydatki na autostrady

W artykule Rządowy fundusz drogowy utajnił swoje wydatki można przeczytać, iż wiceminister Tadeusz Jarmuziewicz uznaje pewne wydatki za tajne, ponieważ tak zostało to okreslone w umowach ze spółkami. Pamiętając o jawności finansów publicznych zapytaliśmy o te informacje:

– wskazania jakie kwoty w roku 2012 przeznaczono z Krajowego Funduszu Drogowego na spółki związane z autostradami,
– umów z tymi spółkami.

W odpowiedzi na wniosek Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej wydał decyzję odmowną powołując się na tajemnicę przedsiębiorcy określoną w art. 5 ust. 2 ustawy o dostępie do informacji publicznej.  Stanowisko to zostało podtrzymane w ostatecznej decyzji Ministra wydanej w związku z wniesionym przez nas wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy.

Sprawę w październiku 2012 r. skierowaliśmy do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który 22 lutego 2013 r. uwzględnił naszą skargę.

Zobaczymy co będzie zawarte w uzasadnieniu, ale nie sposób zgodzić się z Ministrem, że kwoty jakie przekazywane są z budżetu państwa do spółek są tajne. Takie rozumienie zasad prawa przez Ministra wywraca rozumienie dostępu  do informacji publicznej w demokracji. Jednak łatwiej jest zmusić obywatela, żeby poszedł do sądu niż po prostu przestrzegać z automatu reguł demokracji.

Chcesz, aby Twoje prawa były chronione, a politycy mądrze wydawali Twoje pieniądze?

Wspieraj nas lub włącz się w nasze działania

Komentarze 0

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.