Logo Logo Menu
Zamknij

O jawności w szkołach i przedszkolach

Chyba każdemu, kto zakończył już edukację, zdarzyło się śnić, że nauczyciel wyrywa go do tablicy, a on nie potrafi odpowiedzieć na zadane pytanie…Na szczęście rzeczywistość jest o wiele piękniejsza – my też możemy zadawać pytania, a szkoła musi nam na nie odpowiadać. A wszystko dzięki ustawie o dostępie do informacji publicznej.

Wielu rodziców, powierzając swoje dzieci opiece przedszkola lub szkoły, chciałoby jak najwięcej o tej instytucji wiedzieć. A z drugiej strony szkoły i przedszkola, wykonując zadania władzy publicznej i gospodarując mieniem publicznym, podlegają przepisom ustawy o dostępie do informacji publicznej i w związku z tym muszą odpowiadać na wnioski o udostępnienie informacji.

Można o tym przeczytać w serii artykułów Bartosza Wilka, które ukazywały się od kwietnia do czerwca w miesięcznikach: „Szkoła. Miesięcznik dyrektora” i „Przedszkole. Miesięcznik dyrektora.”

Informacja publiczna. Pytania i odpowiedzi. Część 1 w: Szkoła, miesięcznik dyrektora. Poznań, kwiecień 2015
Informacja publiczna. Pytania i odpowiedzi. Część 2 w: Szkoła, miesięcznik dyrektora. Poznań, maj 2015
Informacja publiczna. Pytania i odpowiedzi. Część 3 w: Szkoła, miesięcznik dyrektora. Poznań, czerwiec – lipiec 2015
Informacja publiczna w praktyce przedszkolnej. Część 1 w: Przedszkole, miesięcznik dyrektora. Poznań, maj 2015
Informacja publiczna w praktyce przedszkolnej. Część 2 w: Przedszkole, miesięcznik dyrektora. Poznań, czerwiec – lipiec 2015

Wilk w swoich tekstach porusza bardzo istotne kwestie – jakie informacje szkoła ma obowiązek udostępnić, a których, ze względu na dobra osobiste uczniów, rodziców czy nauczycieli , udostępniać nie może. Okazuje się, że szkoły często idą na skróty nie udostępniając na przykład protokołów z rad pedagogicznych. Fakt, że pojawiają się tam tajne dane, nie utajnia całego dokumentu i powinno się go, w okrojonej formie, udostępnić.

Z artykułów dowiemy się również, czy placówki edukacyjne muszą udostępniać protokoły pokontrolne, umowy cywilnoprawne czy faktury, jak powinny wyglądać prowadzone przez nie Biuletyny Informacji Publicznej (BIP-y), wreszcie, czy szkoły niepubliczne podlegają ustawie o dostępie do informacji publicznej.

Po wakacjach temat jawności w szkołach i przedszkolach wróci na łamy czasopism. Przeczytamy o problemach związanych z informacją przetworzoną oraz kwestiami proceduralnymi udostępniania informacji publicznej.

Polecamy!

Chcesz, aby Twoje prawa były chronione, a politycy mądrze wydawali Twoje pieniądze?

Wspieraj nas lub włącz się w nasze działania

Komentarze 0

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.