Logo Logo Menu
Zamknij

Obywatelski cud

Rolniczka, ojciec czworga dzieci z Trójmiasta, mieszkaniec willowego Milanówka, maturzysta ze Śląska i warszawski hipster – choć nigdy się nie spotkali w realu, od półrocza zmieniają Polskę. Warto się przyłączyć!

Mowa o współdziałaniu „zwykłych obywateli” na rzecz upublicznienia rejestrów umów zawieranych przez rozsiane po całym kraju instytucje publiczne – rządowe, samorządowe i wszystkie inne. Rejestrów, które najlepiej pokazują, jak wydawane są pieniądze pochodzące z naszych podatków.

Pierwszy taki rejestr udostępnił w Internecie warszawski ratusz, który po przegranym sporze sądowym dotyczącym jawności umów, zdecydował się zebrać je w jednym miejscu i udostępnić w formie dużo przyjaźniejszej, niż wynikałoby to ze zobowiązania nałożonego przez sąd [1]. Ruch ten zainspirował redaktora naczelnego portalu Nowa Wieś w Gminie Kęty (małopolskie) do złożenia wniosku do burmistrza tejże gminy o ujawnienie analogicznego rejestru [2]. Ideę podchwycił wkrótce Dziennik Polski, który podobne oczekiwanie wyraził wobec wszystkich gmin i powiatów Małopolski [3].

Na drugim końcu Polski – w Szczecinie – z podobną inicjatywą wystąpiło stowarzyszenie Szczecinianie Decydują. Nie doczekawszy się ruchu ze strony ratusza, organizacja wzięła sprawy w swoje ręce i zawnioskowała o umowy urzędu miasta (otrzymała je w postaci skanów na CD) i zorganizowała Szczecińską Noc Antykorupcyjną, podczas której mieszkanki i mieszkańcy sami analizowali dostarczone przez Urząd dokumenty i tworzyli na ich podstawie udostępnioną w Internecie bazę danych [4]. Oficjalny rejestr na miejskich stronach BIP pojawił się  w niecały miesiąc później [5].

Tę rozwijającą się akcję podchwycił Adam Dobrawy (wolontariusz Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska, ale w tej roli całkowicie niezależny obywatel) i zaczął wnioskować o rejestry do ministerstw oraz innych instytucji rządowych i regionalnych [6]. Z czasem wypracował wręcz specjalną metodykę [7] i podejście, które mają doprowadzić do tego, żeby każda instytucja publiczna (lub finansowana częściowo ze środków publicznych) na swoich stronach taki rejestr ujawniła. Adama w jego działaniu wspierają inne aktywne obywatelki i obywatele – Borys Bura, Janusz Ostrowski, Monika Bienias i Adrian Abłaczyński. Znają się prawie wyłącznie z Internetu. Incydentalnym wsparciem służą: Piotr VaGla Waglowski i Sieć Obywatelska Watchdog Polska. W rzeczywistości jest to akcja zwykłych, ale aktywnych obywateli. A co najważniejsze – przyłączają się do nich kolejne osoby.

Sieć Obywatelska Watchdog Polska objęła akcję patronatem – bo jawność sprzyja, a w szczególności jawność dotycząca wydatkowania naszych wspólnych pieniędzy. Przeczytaj jak działać i zacznij. Zmieniaj Polskę, to również Twoja sprawa

[1] http://bip.warszawa.pl/Menu_przedmiotowe/ogloszenia/umowy/default.htm

[2] http://www.nowa-wies-kety.pl/ku-wiekszej-przejrzystosci-gminy-kety/

[3] http://www.dziennikpolski24.pl/pl/aktualnosci/malopolska/1287619-pierwsze-malopolskie-samorzady-ujawniaja-komu-i-za-co-placa.html,,0:pag:6

[4] http://szczecin.gazeta.pl/szczecin/1,34959,14300924,Szczecinska_Noc_Antykorupcyjna__Kazdy_moze_przeswietlic.html

[5] http://bip.um.szczecin.pl/umszczecinbip/chapter_50829.asp

[6] http://dostep.jawnosc.tk/dip/wnioski/ministerstwa-o-rejestry-umow

[7] http://dostep.jawnosc.tk/dip/wnioski/ministerstwa-o-rejestry-umow:procedura

Chcesz, aby Twoje prawa były chronione, a politycy mądrze wydawali Twoje pieniądze?

Wspieraj nas lub włącz się w nasze działania

Komentarze 0

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.