Jawność orzeczeń dyscyplinarnych wolnych zawodów prawniczych zaczęła budzić kontrowersje w ubiegłym roku. Reakcja samorządów zawodowych sprowadzała się najczęściej do stwierdzenia, że orzeczenia dyscyplinarne zapadłe wobec członków danego samorządu zawodowego nie są informacją publiczną. Rzadszą reakcją była odmowa udostępnienia w formie wydania decyzji administracyjnej. Niektóre z samorządów w ogóle nie reagowały na złożone wnioski.
W załączonym poniżej tekście można przeczytać o tym, dlaczego orzeczenia dyscyplinarne stanowią informację publiczną, dlaczego powinny być udostępnione oraz o reakcjach samorządów prawniczych na złożone wnioski.
Pomiędzy jawnością a tajemnicą, czyli o dostępności orzeczeń dyscyplinarnych
W tym samym numerze ukazał się wywiad z Szymonem Osowskim pt. Świat się zmienił, dziś ludzie chcą wiedzieć więcej, który opowiada o naszej działalności, o sprawach, które prowadziliśmy i o tych, którymi zamierzamy się zająć.
Świat się zmienił, dziś ludzie chcą wiedzieć więcej
Kwestia orzeczeń dyscyplinarnych nie straciła na aktualności. W tym roku Sieć Obywatelska – Watchdog Polska ponownie wystąpiła o orzeczenia dyscyplinarne samorządów, sprawdzając tym samym, jakie wnioski wyciągnięto z zapadłych orzeczeń sądów administracyjnych.
Nie zabrakło ciekawych odpowiedzi. Na naszą prośbę o udostępnienie orzeczeń Okręgowa Izba Adwokacka we Wrocławiu odpowiedziała w następujący sposób:
Nie wszystkie samorządy zawodowe strzegą orzeczeń swoich sądów dyscyplinarnych jak największej tajemnicy. Okręgowa Rada Adwokacka z Rzeszowa na nasz wniosek o udostępnienie orzeczeń odpowiedziała pozytywnie.
Warto w tym miejscu przypomnieć kilka wyroków, w których składy orzekające zaznaczały, że orzeczenia dyscyplinarne stanowią informację publiczną. Tak, między innymi, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w sprawie orzeczeń dyscyplinarnych, zapadłych w warszawskiej Izbie Adwokackiej:
Nie inaczej było w przypadku Rady Izby Komorniczej z Krakowa:
* Dwumiesięczniku „InGremio” – jest wydawany od 10 lat przez szczecińskie środowiska prawnicze (www.ingremio.org.pl – pod tym adresem można znaleźć wszystkie dotąd wydane numery dwumiesięcznika).
Chcesz, aby Twoje prawa były chronione, a politycy mądrze wydawali Twoje pieniądze?
Wspieraj nas lub włącz się w nasze działania
Komentarze 0
Dodaj komentarz