Logo Logo Menu
Zamknij

Reklama w adresie powiatowego BIP

Grzegorz Wójkowski ze Stowarzyszenia Pomocy Wzajemnej „Bona Fides” z Katowic przesłał informację o umieszczaniu loga firmy realizującej usługi w zakresie informatyki w adresie strony Biuletynu Informacji Publicznej Powiatu Myszkowskiego. Zgodnie z § 11 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 stycznia 2007 r. „Strona podmiotowa BIP nie może zawierać reklam”. Poniżej treść przesłanej informacji.

W czwartek 31 lipca przedstawiciel stowarzyszania Bona Fides z Katowic skierował do Rady Powiatu Myszkowskiego skargę w sprawie bezprawnego wykorzystywania samorządowego BIP do reklamy jednej ze znanych firm komputerowych. Adres strony internetowej BIP Powiatu Myszkowskiego zawiera w sobie nazwę tej firmy.

Stosowania takiej praktyki wyraźnie zakazują przepisy rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji – § 11 ust. 2 rozporządzenia o BIP stanowi, że „strona podmiotowa BIP nie może zawierać reklam”. Autor skargi zwrócił się też do Wojewody Śląskiego z wnioskiem o podjęcie działań nadzorczych i doprowadzenie do usunięcia z adresu strony myszkowskiego BIP nazwy promującej komercyjną firmę.

Przedstawiciele stowarzyszenia liczą, że powyższe kroki spowodują zmianę adresu strony BIP Powiatu Myszkowskiego. Jeśli ww. działania zakończą się sukcesem, podobne kroki zostaną skierowane wobec innych podmiotów, które w adresach swoich BIP posiadają nazwy prywatnych firm. Skala tego problemu jest trudna do oszacowania, ale według członków stowarzyszenia może on dotyczyć nawet kilkuset podmiotów w całej Polsce.

Chcesz, aby Twoje prawa były chronione, a politycy mądrze wydawali Twoje pieniądze?

Wspieraj nas lub włącz się w nasze działania

Komentarze 0

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.