Logo Logo Menu
Zamknij

„sprawa budzi jakieś dla nas niezrozumiałe emocje w mediach”

Kilka dni temu pojawiły się informacje, iż Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji  Rolnictwa wydała 2 -3 miliony na emisję spotów reklamujących efekty jednego z programów unijnych.  W informacjach prezentowane było stanowisko AMiRR, że kosztów nie może podać, ponieważ TVP S.A. uznaje to za tajemnicę handlową.

Postanowiliśmy zapytać w samej agencji o te informacje:

Od: Stowarzyszenie Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich
Temat: wniosek o udostępnienie informacji publicznej
Data: Wt Czerwca 12 2012, 9:16 am
Do: info@arimr.gov.pl
Na podstawie art. 61 Konstytucji wnosimy o udostępnienie:
– umowy podpisanej z Telewizją Polską na emisję spotu pokazującego efekty
wdrażania Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013.
– kwoty jaką zobowiązała się AMiMR do zapłaty za emisję w/w spotów.
Pytania dotyczą tej informacji:
http://www.arimr.gov.pl/aktualnosci/artykuly/rusza-kampania-promujaca-efekty-prow-2007-2013.html
Szymon Osowski
Marzena Czarnecka

W odpowiedzi dostaliśmy pouczające wyjaśnienie:

————————– Wiadomość oryginalna ————————–
Temat: Odpowiedź_ dla sllgo
Od:    „INFO”
Data:  Wt Czerwca 12 2012, 3:29 pm
Do:    „’zarzad@sllgo.pl'”
————————————————————————–

Szanowni Państwo,

Niestety nie możemy udzielić informacji o które Państwo wnoszą, ponieważ Telewizja Polska SA zgodnie z obowiązującym prawem zastrzegła w umowie, że nie możemy pod groźbą kar ujawnić warunków finansowych, gdyż jest to tajemnica handlowa ich stacji.

Ponieważ jednak sprawa budzi jakieś dla nas niezrozumiałe emocje w mediach, pozwalamy sobie tylko dodać, że TVP SA przedstawiła nam ofertę z której postanowiliśmy skorzystać bo nie była droga  i pozwoliła dotrzeć do masowej widowni telewizyjnej z informacją jak zmieniło się polskie rolnictwo, polska wieś i jaką wspaniałą żywność produkujemy dzięki unijnemu Programowi Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, którego budżet dla polskiego rolnictwa, obszarów wiejskich i przetwórstwa żywności wynosi ponad 70 miliardów złotych. Ponieważ niestety zainteresowanie mediów efektami przemian i wysokim poziomem naszego rolnictwa jest na co dzień minimalne, więc konieczne jest (zgodnie z poleceniami Unii  Europejskiej ) odpłatne promowanie efektów osiągniętych dzięki instrumentom finansowym Wspólnej Polityki Rolnej UE, a zwłaszcza PROW na lata 2007-2013. Dlatego też Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wyprodukowała i zamówiła emisję spotów promujących PROW 2007-2013 (finansując to ze środków z tego Programu przeznaczonych
konkretnie i wyłącznie na działania promocyjne)  w 2010, 2011 i 2012 roku oraz wykorzystała tzw. idea placement w V edycji serialu „Ranczo”. Departament Komunikacji Społecznej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zrealizował absolutnie premierowy  i nowatorski pomysł polegający na udanym wkomponowaniu, w najbardziej popularny serial telewizyjny ostatnich lat, elementów promocji PROW 2007 – 2013. Pokazanie wsparcia z PROW 2007-2013 w  tym kultowym już w Polsce serialu wywołało niekłamany podziw w innych państwach Unii Europejskiej, czego efektem jest polecenie przez KE tej formy przekazu innym państwom.  Odnosząc się ogólnie do kosztów promocji pragniemy podkreślić, że przekazane Polsce środki na promocję PROW na lata 2007-2013 wykorzystywane są tylko w niewielkim stopniu i Komisja Europejska w czasie ostatniego audytu oceniającego wdrażanie PROW na lata 2007-2013 zaleciła Polsce zwiększenie wydatkowania środków przeznaczonych na promocje i informacje i rozszerzenie prowadzonych w mediach akcji promocyjnych i informacyjnych pokazujących efekty osiągnięte dzięki realizacji tego unijnego Programu.
Francuski audytor wręcz się dziwił, że w naszych mediach mówi się i pisze głównie o innych funduszach europejskich, podczas gdy dla Unii Europejskiej priorytetem jest rolnictwo i dlatego budżet Wspólnej Polityki Rolnej jest największy.

Na zakończenie pozwalamy sobie jeszcze dodać, że podawane przez niektóre media informacje, iż musimy zapłacić za tę kampanię od 2 do 3 milionów złotych są bardzo przeszacowane.

Z poważaniem

Departament Komunikacji Społecznej

ARiMR

Szkoda, że przedstawione tak szeroko wyjaśnienie nie dotyczy naszego pytania, więc my edukując administrację pójdziemy do sądu i postaramy się przekonać, że w Polsce jest prawo do informacji, że umowy są jawne (na co również wskazuje art. 35 ustawy o finansach publicznych) i nawet jakby zachodziła potrzeba utajnienia jakiś informacji to ARiMR załatwić to powinna decyzją odmowną. Może fajnie jakby identyczną kampanię zrobiła administracja odnośnie dostępu do informacji publicznej podczas rozgrywek EURO 2012… Napiszemy jak złożomy skargę.

Chcesz, aby Twoje prawa były chronione, a politycy mądrze wydawali Twoje pieniądze?

Wspieraj nas lub włącz się w nasze działania

Komentarze 0

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.