Logo Logo Menu
Zamknij

Zmieniamy się dla Ciebie. Wesprzyj tę zmianę!

Strona informacjapubliczna.org.pl skończy w tym roku 9 lat. Za jej „życia” świat się zmienił. W komunikacji zaczął się liczyć krótki i obrazowy przekaz, szybki dostęp do wiedzy, podkreśla się wagę estetyki.

Wszystko co robiliśmy do tej pory było odkrywaniem nieznanego. Przez lata niewiele osób korzystało z prawa do informacji, pierwsza wiedza była czysto teoretyczna. Potem, do tej teorii dopasowywaliśmy zbobywane doświadczenia, zgodnie z duchem czasu. Do tej strony – w jej obecnym kształcie – mamy sporo sentymentu, ale nie robimy jej dla siebie, a dla Was i dla kolejnych osób, które będą chciały skorzystać ze swojego prawa do informacji.

na fotografii pies patrzy na komputer

To musi być strona służąca dobrze zorganizowaną i przejrzystą informacją o tym jak działać i z jakich inspiracji korzystać. I dlatego ją zmieniamy. Ale sami tego nie zrobimy. Po pierwsze ze względów finansowych – potrzebujemy Waszego wsparcia do dokończenia rozpoczętych zmian, po drugie – dlatego, że potrzebujemy abyście nam pokazali, że to co robimy ma sens! Na początek pomogła nam Fundacja im. Heinricha Bölla. Dziękujemy! Teraz czekamy na Wasze wsparcie. Tutaj znajdziecie informację jak wesprzeć zmianę, a także kilka niespodzianek.

Co dokładnie się zmieni?

Przede wszystkim stawiamy na łatwy dostęp do wiedzy. W ciągu ostatnich dwóch lat zainteresowanie korzystaniem z prawa do informacji wzrosło, a tym samym pojawiło się więcej trudności. To zaś powoduje, że trafia do nas więcej pytań. Część z nich się powtarza. Dlatego na nowej stronie trzy grupy osób szukających pomocy powinny znaleźć odpowiedź na swoje dylematy:

  • Dla tych z Was, którzy chcą szybko, łatwo i skutecznie uzyskać informację, przygotowana będzie specjalna aplikacja, która przeprowadzi Was przez tajniki procedury i pokieruje Waszymi krokami.
  • Dla tych z Was, którym taka pomoc nie wystarcza, chcieliby bowiem skuteczne działanie obudować wiedzą, pojawi się podręcznik.
  • A dla tych, których interesuje podstawa prawna dla każdego szczegółowego pytania – dział „Pytania i odpowiedzi”.

Ta strona ma być Wasza. Na początek ruszamy z lepiej zorganizowaną dotychczas wypracowaną wiedzą. Ale przewidzieliśmy aktywne sposoby angażowania Was w jej współtworzenie – chcemy na niej czytać o Waszych sprawach sądowych, doświadczeniach, widzieć Wasze komentarze, dzielenie się w mediach społecznościowych informacjami ze strony. Kiedy zaczynaliśmy byliśmy prawie sami. Teraz jest mnóstwo świetnych inicjatyw. W dodatku tam, gdzie są istotne – lokalnie, w różnych obszarach życia codziennego. Chcielibyśmy widzieć to doświadczenie na nowej stronie. Niech stanie się inspiracją dla kolejnych obywatelek i obywateli. Do trzydziestu kilku milionów świadomych prawa do informacji osób jeszcze trochę nam brakuje…

Duża część portalu zawierać będzie to, do czego jesteście przyzwyczajeni. W naszym zeszłorocznym badaniu wskazaliście nam co czytacie. W bardziej przejrzysty niż dotychczas sposób zbierzemy to, co już istnieje i jest, Waszym zdaniem ważne – aktualne tematy, istniejące prawo, debatę publiczną, raporty i badania, a także doświadczenia międzynarodowe.

Znikną natomiast informacje, których nie czytacie. Mają one walor głównie historyczny. Kiedy zaczynaliśmy cieszyła nas każda wzmianka w prasie na temat tego, że w ogóle coś takiego jak prawo do informacji istnieje. Pieczołowicie te prasowe doniesienia zbieraliśmy i uwidacznialiśmy na stronie. Teraz to niepotrzebne – media praktycznie codziennie wspominają o prawie do informacji. Podobnie nasza akcja – Tydzień Informacji Publicznej – organizowana od 2007 do 2012 roku, której celem było promowanie dostępu do informacji publicznej, jest już niepotrzebna. Bardzo nas to zresztą cieszy!

Będzie też zmiana najbardziej widoczna, która nie dla każdego ma znaczenie. Dla wielu osób jednak okazuje się bardzo istotna. Zmienimy estetykę portalu, logo, i skrócimy adres do  informacjapubliczna.org. Jeśli uda nam się zebrać fundusze – portal doczeka się własnej redakcji.

Dajcie się zaprosić do przeprowadzenia tej zmiany razem z nami i czujcie się jej Twórcami i Twórczyniami!

Chcesz, aby Twoje prawa były chronione, a politycy mądrze wydawali Twoje pieniądze?

Wspieraj nas lub włącz się w nasze działania

Komentarze 0

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.